Idén is vérbeli fesztiválhangulat költözik a belvárosba, ugyanis július 1. és 4. között a Pécs Nyitva 2.0 kampányon belül rendezik meg a tavaly nagy sikerrel elindított Múzeum Utca Plusz fesztivált. A nagy bulira és eszem-iszomra hangolódás jegyében a következő napokban több cikkben is foglalkozunk Pécs „legfiatalabb” nyári kulturális- és gasztronómiai programcunamijával, egy kicsit betekintve a kulisszák mögé. Most bővebben Múzeum Utca Plusz izgalmas és sokszínű koncertprogramjáról lesz szó, mert ugye nincs pécsi nyári fesztivál frankó élőzene nélkül.
Tavaly teljesen normális dologként éltük meg, hogy a hagyományteremtő, első Múzeum Utca Plusz keretében a Káptalan Kertben és a Janus Pannonius Múzeum igazgatóságának udvarában is megannyi jó zenekart és előadót láthattunk-hallhattunk. Egy évvel és egy járvánnyal később ez már nincs így. Más most egy kicsit koncertet látni, majdhogynem újszerű élmény, amiben a fesztiválra kilátogatóknak szerencsére sokszor lehet része. Mutatjuk a felhozatalt.
Nagy nevek a Káptalan Kertben
A Múzeum Utca Plusz négy napja során a Káptalan Kertben a következő – fizetős és védettségi igazolvánnyal látogatható – zenekarokat kaphatjuk el élőben:
Bohemian Betyars és Parno Graszt egy közös koncerten (július 1., 20 órától)
Follow the Flow (július 2., 19 órától)
Irie Maffia (július 3., 19 órától)
Rudán Joe (július 4., 19 órától)
A fenti koncertek közül a Bohemian Betyars és a Parno Graszt közös koncertjét a Zsolnay Örökségkezelő NKft. szervezi, míg a másik három produkció a Pécsi Balett, a Pécsi Nyári Színház, a Pécsi Est és a Made in Pécs együttműködésében valósul meg.
– Ahogy minden zenekar, úgy a Káptalan Kertben fellépők is túl sokáig voltak kényszerpihenőn a vírus miatt, ezért bennük van, hogy nagyon szeretnének már találkozni a közönségükkel, másrészt pedig nyilván most a koncertbevétel is nagyon a bőrükre megy. Úgy gondolom, hogy ez jó négy nap lesz, ha pedig a fesztiválon sokan lesznek, ha forgatag lesz és kiemelt érdeklődés, akkor ebből a zenekarok is csak nyerhetnek – mondta lapunknak Gellai Gergő, a Káptalan Kert zenei programszervezője.
A Bohemian Betyars és a Parno Graszt koncertje kapcsán László Sándor, a közös produkció menedzsere kiemelte, hogy a két külön-külön is világhírű zenekar 2017 elején fogott össze és hozta létre a Káptalan Kertben július elsején látható supergroup-formációt, azzal a céllal, hogy
a magyar és cigány elemekben gazdag népzenei hagyományt bemutassák és elérhetővé tegyék a fiatalabb generációk számára.
Mint mondta, a két zenekar két külön kultúrát, korosztályt, zenei világot képvisel: a huszonévesekből álló fiatalos, pörgős, punkos, folkos és kifejezetten sajátos zenét játszó Bohemian Betyars és a 40-50-es éveikben járó tagokból álló Parno Graszt tradicionális, hagyományőrző roma népzenéje között érdekes, izgalmas, páratlan feszültség alakul így ki.
– Mind a két zenekar imádja Pécset, sokat játszottak már itt, de ezzel a közös formációval most mutatkoznak be először a városban. Sőt, amióta újra lehet közönség előtt zenélni, ez lesz az első nyilvános koncertjük is. Ez az elmúlt másfél minden zenekar számára durva volt, ezért leírhatatlan élmény újra élőben játszani, iszonyatosan jó érzés a zenekaroknak újra színpadon állni. Nyilván mindkét zenekar profi, túl vannak sokszáz fellépésen, de a vírus utáni nyitás ad egy pluszt a koncertekhez, van most a játékukban valami frissesség, felszabadultság – mondta László Sándor.
További részletek és technikai információk a fenti koncertek kapcsán a Káptalan Kert Facebook-oldalán olvashatók.
Ingyenes bulik a múzeum igazgatóságának udvarán
Ahogy korábban, úgy idén is jó pár szuper koncertet láthatunk ingyen és bérmentve a múzeumigazgatóság udvarán (Káptalan utca 5.). Íme:
Kubalibre (július 1., 22 óra)
Analog Balaton (július 2., 22 óra)
Freakin’ Disco (július 3., 22 óra)
WakeUp 1230 (július 4., 22 óra)
Az igazgatóságudvari fellépők közül sikerült elkapni Püspöki Pétert, a pécsi Kubalibre frontemberét, aki lapunknak elmondta, hogy ugyan a Múzeum Utca Plusz tűnhet egyszerű „lakossági fesztiválnak”, de ellentétben az ilyen rendezvényekkel, mégsem „lakossági zenekarokat” hívtak meg, hanem többek között a „helyi vagány csávókat” is.
– Mi ilyen helyi vagány csávók vagyunk, egész egyszerűen azért, mert nem oszlottunk még fel. Akik velünk vagy utánunk indultak, azok már rég feloszlottak vagy elmentek. Gondolom ezért lehet az, hogy játszhatunk a Múzeum Utca Pluszon. Mi nem vagyunk egy országosan ismert zenekar, évente tizenegynéhány fellépésünk van, próbáink is leginkább csak kedvtelésből vannak, a baráti társaság miatt. Mindebből kifolyólag nagyon örülünk annak, hogy felléphetünk a fesztiválon, ami egy új fesztivál, és ha ennek az új fesztiválnak a szervezői úgy gondolják, hogy a mi zenekarunk azokat az értékeket képviseli, amit ők, akkor mi erre rohadtul büszkék vagyunk. Ez egy nagyon jó, fontos visszacsatolás számunkra és hálásak vagyunk azért, hogy itt lehetünk – mondta Püspöki Péter.
A múzeum igazgatóságának udvarára szervezett koncertekről és a zenekarokról további részleteket a Múzeum Utca Plusz oldalán olvashatnak.
Az idei Múzeum Utca Plusz programjáról az alábbi cikkekben számoltunk be:
Jó rá emlékezni: sok-sok fotó arról, hogy milyen frankó volt a tavalyi Múzeum Utca Plusz
Az idei Múzeum Utca Plusz a képzőművészek és Victor Vasarely ünnepe lesz
Nemsokára itt van a nyár legfinomabb hétvégéje: jön a negyedik Pécsi Szelet!
Négy júliusi nap a Káptalan utcában, tele jobbnál jobb gyermekprogramokkal
Júliusban indul az idei első pécsi fesztivál: jön a Múzeum Utca Plusz!