Pécset a hagyományai arra predesztinálják, hogy minél színesebb legyen a város kulturális kínálata. Rengeteg múzeum és könyvtár van a városnál. Az önkormányzat az elmúlt tíz év lemaradását szeretné behozni.
A kormányzat tavaly év elején jelentette be, hogy a városok vehetik át a Megyei Intézményfenntartó Központoktól a múzeumok működtetését. Pécs esetében ez annyit tesz, hogy a jelenlegi gyűjtemények, kiállítások mellett működteti a Csontváry, a Victor Vasarely, a Természettudományi, a Néprajzi, a Régészeti, a Várostörténeti, a Zsolnay, az Amerigo Tot Múzeumot, a Schaár Erzsébet „Utcát”, valamint a Modern Magyar Képtárakat. (A megyei intézmények közül a mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum a Duna-parti városhoz kerül át).
A korábban a Baranya Megyei Múzeumok nevet viselő intézmények igazgatója, Fabényi Julia szerint egyértelműen pozitív, hogy a városhoz kerültek át, mivel sokkal koordináltabb lehet az egyes kulturális intézmények közötti együttműködés, ráadásul ők eddig is elsősorban városi feladatot láttak el. Hozzátette: a finanszírozásukat illetően sem várnak negatív változást, 2013-ban 180 millió forint állami támogatással számolhatnak.
A múzeumoknak ezenfelül úgy félmilliárd forint bevételük van, ami különböző pályázatokból, jegyeladásokból tevődik össze.
– A gazdasági válság közepette anyagi előrelépésre nem számíthatunk, de nyugodtan dolgozhatnak, gazdálkodhatnak az intézmények – mondta Nagy Csaba, Pécs alpolgármestere. Szerinte azért is jelent előnyt a váltás, mert a teljes városi kulturális intézményi hálózatot így egy kézben tudják tartani, ami a szakembereknek is, az intézményekben dolgozóknak is jobb, áttekinthetőbb működést eredményez.
[frame]Milliárdok ömölhetnek a rendszerbe
A kultúrpolitikai elképzelések szerint a 2014 és 2020 közötti európai uniós pénzügyi ciklusban kiemelt figyelmet fordítanak a hazai múzeumi rendszer megújítására, szakmai színvonalának emelésére. A pécsiek erre már készülnek, az intézményi vezetés a fejlesztési elképzelésekről már letett egy javaslatot az asztalra.[/frame]
Az alpolgármester szerint egységes rendszert tudnak kialakítani, szorosabb kapcsolatban a Zsolnay Mauzóleummal, a Gyugyi-gyűjteménnyel, a Rózsaszín kiállítással, a Zsolnay családtörténeti kiállítással, de a rendszerbe illesztik a Zsolnay-negyedet és a Tudásközpontot is.
Kérdés ugyanakkor, hogy szükség van-e ennyi múzeumra a jelenlegi látogatószám mellett, s már most dolgoznak a fejlesztési terveken is, valamint keresik annak a lehetőségét is, hogy a közfoglalkoztatás keretében újítsák fel a rossz állapotban lévő intézményeket.
Nagyobb hangsúlyt fektetnek a jövőben az oktatásra is. Ennek érdekében felkeresik a város iskoláit, hogy minél több diák érje el az intézményeket, tanórákat is tarthatnak. Nem kizárt ugyanakkor az sem, hogy bizonyos egységeket közös helyre költöztetnek a hatékonyabb működtetést érdekében. Szintén rendezni kívánják a fellelhető múzeumi raktári anyagot is.
[frame]A könyvtár is jön
A Csorba Győző Megyei és Városi Könyvtár is Pécshez tartozik majd. A városnak a fiókkönyvtárak fenntartása mellett erősíteni kell a megyei hálózatot is. A Tudásközponttal létrejött, országosan is példamutató tevékenységet pedig szeretnék a jövőben is folytatni. [/frame]