-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaNacionalizmus a pécsi kiállításon

Nacionalizmus a pécsi kiállításon

A nacionalizmus és a underground a témája két különleges kiállításnak, amelyek csütörtökön nyílnak a baranyai megyeszékhelyen – jelentette az MTI.

A Közelítés Művészeti Egyesület Privát nacionalizmus című nemzetközi kortárs képzőművészeti tárlatán 18 ország 60 kortárs művészének festménye, szobra, fotója és videója tekinthető meg a Zsolnay-negyed m21 kiállítóterében és a HattyúHáz Galériában – áll a szervezőknek az MTI-hez eljuttatott tájékoztató anyagában.

A nemzetközileg elismert alkotók, Kristina Norman, Martin Piacek, Safak Catalbas, Nikita Kadan, Nemes Csaba, Kiss Pál Szabolcs, Oláh Mara és mások mellett Borsos Lőrinc a képzőművészet eszközeivel a nemzeti és etnikai társadalmi problémák mentén mutat be kelet- és közép-európai országokban jellemző látásmódokat.

A csütörtökön 16 órakor, a HattyúHáz Galériában nyíló és június 15-ig látogatható kiállítás anyagát korábban Prága és Kassa közönsége ismerhette meg, később pedig Drezda, Krakkó, Berlin és végül Debrecen művészeti intézményei mutathatják be.

A másik, Pécs Underground ’80 című tárlat a pécsi underground nagyjainak állít emléket és bár a megnyitójára 17 órakor kerül sor Wahorn András zenész, képzőművész és Pinczehelyi Sándor képzőművész részvételével, már 10 órától fogadja a látogatókat. A Széchenyi téri Pécsi Galériában korabeli dokumentumok, képző- és iparművészeti alkotások, valamint filmek, továbbá archív digitális fotósorozatok tekinthetők meg.

A szervezők kiemelték, hogy a baranyai megyeszékhelyen az 1970-1980-as években kialakult egy alternatív művészeti miliő, a diktatúrával párhuzamosan létrejövő ellenzéki földalatti művészet szubkulturális mozgalommá vált.

Pécs fontos bázisa volt az underground, az alternatív, a neoavantgárd művészeti törekvéseknek, az itt gyakran szereplő fővárosi és külföldi művészek mellett pécsi zenekarok, illetve különböző irányzatok képviselői is teret kaptak – írták.
Hozzátették: a Pécsi Galéria az 1980-as évek elejétől tárlatokkal, performance-okkal, zenei programokkal folyamatosan lehetőséget nyújtott a helyi alternatív törekvéseknek.

A kiállításhoz kapcsolódóan csütörtöktől vasárnapig „összművészeti akciónapokat” tartanak koncertekkel, tárlatvezetéssel, előadásokkal és beszélgetésekkel a helyi alternatív művészeti élet olyan legendás alakjai tiszteletére, mint Kálóczi Attila zenész-keramikus-trafikos, Hardy Péter énekes-színész-rendező, Kiss Sanya esztéta és Enyingi Tamás (Tonyó) zenész-képzőművész.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő