1 C
Pécs
vasárnap, január 26, 2025
KezdőlapPécs AktuálKutyachip: mennyi az annyi?

Kutyachip: mennyi az annyi?

Közeledve az év végi határidőhöz, egyre többen mennek el az állatorvoshoz a kutyachip miatt. Azonban ahány orvos, annyi ár, noha maximum 3500 forintot kérhetnének a beültetésért – ez még sincs így.

A Vidékfejlesztési Minisztérium néhány napja felhívást tett közzé arról, mennyit is kell fizetni egy a rizsszem méretű kutyachip beültetéséért. A tárca szerint az állatok védelméről szóló törvény kimondja, hogy a chip beültetéséért legfeljebb 3.500 Ft-ot lehet kérni az állat gazdájától. Ez az összeg magában foglalja a chip és a beültetés díját, valamint az országos eb-adatbázisba való regisztrációt is. A probléma csak az, hogy mindezt úgy értelmezik az állatorvosok, hogy mivel egy előzetes vizsgálat is szükséges a beavatkozáshoz, ezért külön pénzt is elkérhetnek.

Ennél sokkal kisebb beavatkozás.

A szabályozás szerint ugyanis beteg állatba nem tehetik be a chipet, ám ennek kiderítéséhez mindenképpen meg kell vizsgálni az ebet. A PécsMa.hu olvasói szerint ellenben az is nyilvánvaló, hogy bármilyen kisebb beavatkozásnál kell az előzetes vizsgálat, és azt nem lehet attól elkülönítve kezelni. Mást mondanak azonban az orvosok.

A Baranya megyei állatorvosi kamara elnöke, dr. Gyökeres Sándor szerint csak abban az esetben tehetik be a chipet, hogyha az eb teljesen egészséges, és azt is ellenőrizniük kell, nincs-e már a szerkezet az állatban. Mindezek viszont már szolgáltatásnak minősülnek, amiért fizetni kell, éppúgy, ahogyan a fodrásznál is.

Az elnök azt mondja: a kamarai állásfoglalás szerint 6-9 ezer forintba kerülhet így a beavatkozás, mindennel együtt. Gyökeres Sándor szerint ugyanakkor arra is akad példa, hogy az évente kötelezően beadandó oltáskor végzik el vizsgálatot az orvosok, és látják el azonosítóval az állatot, így külön nem kérnek pénzt a beültetésért.

Egyébként rögtönzött felmérésünk is alátámasztotta a kamarai elnök szavait, mi is 4.500 és 9.000 forint közötti árakkal szembesültünk, amikor véletlenszerűen hívtunk fel állatorvosokat.

Az ügyben kerestük a Baranya megyei kormányhivatal illetékes állategészségügyi igazgatóságát is, ám ők ezidáig nem reagáltak, holott a vidékfejlesztési minisztérium szerint éppen az ő feladatuk lenne a kutyachipekkel kapcsolatos ellenőrzések lefolytatása.

 

[frame]

A kutyajelölés január elsejével kötelező. Ezért még egy hónapjuk van a gazdiknak arra, hogy a hatályos jogszabályok szerint tartsák állatukat. Az apró műszer lehetővé teszi a kutyák azonosítását, megkönnyíti nyilvántartásukat, követhetőbbé válik a hazai eb-állomány, könnyebb lesz az elveszett, ellopott állatok nyomára bukkanni, így csökkenhet a kóbor kutyák száma is.

[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő