A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának aulájában látható a „Tükörben a világ” vándorkiállítás október 11. és november 5. között. A kiállításhoz rangos kísérőrendezvények is kapcsolódnak, elősegítve a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ismeretek elmélyítését.
A „Jövőkereső” konferencia október 20-án mintegy kétszáz fő részvételével zajlott le a helyszínen. A széksorokban az egyetemisták mellett az idősebb korosztály is szép számmal képviseltette magát.
Elsőként a kar dékánja Dr. Bachmann Bálint köszöntötte a népes hallgatóságot. Hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság kérdése ma már nem kerülhető meg, bármilyen hivatást is választunk. Kiemelte, hogy napjaink aggasztó jelenségei még jobban ráirányítják a figyelmet arra, hogy cselekednünk kell, éppen közös jövőnk érdekében.
Dr. Gergely Erzsébet főosztályvezető-helyettes, Dr. Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, – a konferencia védnöke – képviseletében, a környezetpolitika és a fenntarthatóság kapcsolatáról beszélt.
Dr. Vida Gábor akadémikus, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tagja, „Jövőkereső – Jelentés a magyar társadalomnak” című előadásában először a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tevékenységét ismertette röviden, majd rátért a Jelentésre.
Ez a kiadvány, amely tudósok összehangolt munkájával, statisztikai adatok széles körére támaszkodva készült, a lakosság és a döntéshozók figyelmét a jövő kihívásai felé szándékszik fordítani. Nem elégszik meg a felszín bemutatásával, az okok feltárására törekszik. Belátáson alapuló szemléletváltást sugall.
Vida professzor, kapcsolódva a kiállítás tematikájához, a szükséges tudás megszerzése mellett a választás szükségszerűségéről beszélt. Kutatási eredményekkel alátámasztva bizonyította, hogy a jólét, az anyagi javak birtoklása egyáltalán nem eredményezi a jól-létet, az egyén boldogságát. Az ökológiai lábnyom fogalmának jobb megértéséhez több ábrát is mutatott. Sürgette a más területeken dolgozó tudósok együttműködését, a holisztikus szemléletű problémalátást.
Dr. Andrásfalvy Bertalan professzor emeritus, az ember és a természet kapcsolatát elemezte a Kárpát medencében.
Dr. Benda Judit gyógyszerész, egészség-tanácsadó, az úgynevezett civilizációs táplálékok élettani hatásairól beszélt.
Dr. Kiss Tibor, a PTE PMMK Környezetmérnöki tanszék tudományos főmunkatársa „A fenntarthatóság mérnöki szemmel” című előadása az interdiszciplináris, műszaki-gazdasági-környezetvédelmi megoldások keresését helyezte a középpontba. Az elmúlt néhány évszázad során az ember, a természeti erőforrások mértéktelen felhasználása révén, felborította a földi bioszférában kialakult dinamikus egyensúlyt. Hangsúlyozta, hogy az emberiség felelőssége, hogy helyreállítsa a bolygó homeosztázisát, melyhez önkorlátozó, negatív visszacsatoláson alapuló, önszabályozó társadalmi-gazdasági folyamatokat kell működtetnie.
Horváth Ágota, a Kézművesek Baranyai Egyesületének elnöke gyakorlati példákat mutatott a fenntartható életmód megvalósítására.
Galambos Attila globális nevelő a megvalósítható jó gyakorlatról beszélt az oktatásban. A helyzetelemzést követően rátért a globális nevelés megvalósításának lehetőségeire a különböző korosztályoknál.
A nap folyamán az aktív hallgatóság sok kérdést tett fel az előadóknak, melyeket ők lelkiismeretesen meg is válaszoltak. Minden előadó jelen volt a teljes napon, így egymás anyagához is kapcsolódni tudtak, ezt meg is tették, szép példáját mutatva az együttműködésnek.
„A bogotai remények” és „A közösség ereje” című filmek vetítése után estébe nyúló beszélgetéssel zárult a konferencia.
A PTE Pollack Mihály Műszaki Kar Aulájában (Pécs, Boszorkány u. 2.) megtekinthető „Tükörben a világ” vándorkiállítás hétfőtől szombatig 8.00-18.00 óra között továbbra is szeretetettel várja látogatóit 2010. november 5-éig. A kiállítás megtekintése díjtalan!
Forrás: BIOKOM Kft.