2017. szeptember elsején ünnepli alapításának 650. évfordulóját a Pécsi Tudományegyetem. Az intézmény nem ül a babérjain, már az idei évben számtalan programmal és rendezvénnyel irányítja a figyelmet a jeles eseményre – amelyet a kormány jelentős, több mint félmilliárdos forintos támogatásának köszönhetően méltó módon kíván megünnepelni.
Az 1367-ben Nagy Lajos király által alapított pécsi egyetem jubileumi rendezvénysorozattal készül alapításának évfordulójára. Az idei felvezető év eseményeiről Bódis József rektor, valamint Őri László pécsi alpolgármester számolt be szerdán.
– A pécsi egyetem alapításával a város belépett a tudás alapú társadalomba, egyben történelmi távlatokat nyitott. A szellemi jogfolytonosságból adódó felelősségünk, hogy méltón ünnepeljük meg ezt a jeles évfordulót – kezdte Bódis József, majd hozzátette, hogy a jubileumi programsorozatnak csak akkor van értelme, ha más területeken, így az oktatási színvonal emelésében, az egyetem nemzetköziesítésének növelésében is sikerrel járnak.
A rektor hangsúlyozta, hogy a kormány által megítélt 565 millió forintos támogatás révén a közel másfél évig tartó programsorozat az egész magyar felsőoktatás érdekét szolgálja, emellett igyekeznek nemzetközi felhangot biztosítani az eseményeknek.
Őri László, Pécs alpolgármestere kiemelte a város és az egyetem között már az alapítás óta meglévő stratégiai szövetség megerősítésének szükségességét.
– Közös célunk a tudás alapú társadalom létrehozása, a stratégiai együttműködés erősítése mind a munkahelyteremtésben, mind a gazdaságfejlesztésben, mind a régió kulturális központjának kialakításában. A Pécsen lévő kulturális értékek, valamint az itt felhalmozott oktatási és tudományos eredmények mind a város és a PTE értékei, amelyek kiaknázása mindannyiunk közös feladata.
A konkrét programokról szólva Zeller Gyula rektorhelyettes elmondta, hogy a jubileumi ünnepségsorozat keretében rendezik meg idén augusztusban a Hungarológiai Világkongresszust, a Magna Charta Observatory elnevezésű nemzetközi rektori konferenciát, valamint az európai katolikus egyetemek rektori konferenciáját. Ezek a rendezvények hatalmas létszámuk miatt várhatóan jelentős turisztikai forgalmat és bevételt generálnak majd Pécsen.
A rektorhelyettes elárulta azt is, hogy a tervek szerint egy hónaposra bővítik az orvosi kar által kezdeményezett és jelenleg is nagy sikerrel futó nemzetközi estet, ami így Nemzetközi hónap néven segíti elő a városban élő különböző kultúrák, gasztronómiai és művészeti világok bemutatkozását.
A célok között szerepel, hogy 2017-től kezdődően szeptember elseje legyen a Magyar Felsőoktatás Napja, a pécsi egyetemalapítás emléknapja, amely ezáltal nemzeti örökséggé válik, s amellyel így minden magyar állampolgár azonosulhat.