-3 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapHírzónaNálunk is segítenek a nép ügyvédjei

Nálunk is segítenek a nép ügyvédjei

A segítségnyújtó szolgálatot 2004-ben hozták létre hazánkban, uniós követelményeket teljesítve. A „nép ügyvédjei” az Igazságügyi Hivatal keretein belül működnek – s egyre több bajba jutott devizahiteles veszi igénybe a szolgáltatást.

A nép ügyvédje intézményének felállítását az indokolta, hogy ugyan az alkotmány biztosítja a „jog érvényesítéséhez való jogot”, ám ezzel sokan anyagi körülményeik miatt nem tudnak élni, azaz kérdéses esetekben igazuk bizonyítására nem tudnak ügyvédet fogadni.

A Baranya Megyei Igazságügyi Hivatal igazgatója, dr. Wirth Károly szerint egyre nagyobb számban fordulnak a hivatalhoz, ami egyrészt munkájuk elismertségét mutatja, másrészt figyelmeztet a rászorulók számának növekedésére.

Az elmúlt évben a tömeges elbocsátások miatt egyszerre 20-30 ügyfél érkezett ugyanazon munkahelyről, idén pedig a devizahitelek miatt nehéz helyzetbe került embereknek kellett segíteniük. Az ügyfelek korosztályi megoszlása is a gazdasági helyzet változásával hozható párhuzamba: korábban az idős, nyugdíjas ügyfelek száma volt a legmagasabb, mostanában a fiatalabb korosztályból jelentkeznek inkább.

Előfordult ugyanakkor az is, hogy egy válóper esetében mind a férj, mind a feleség jogi segítséget kért a szolgálattól. A szolgálat munkatársaival való első találkozások során néha szükség van pszichológiai vénára is, mert a lelki sebeket is gyógyítaniuk kell, és sok esetben a munkatársak azonnali megoldást találnak. Dr. Wirth Károly kiemelte, hogy a segítők szerepe mindenki számára hasznos, mert sok esetben segítségükkel méltányossági eljárást lehet kérni, családjogi esetekben sikerül bíróságon kívüli egyezséggel rendezni a nézeteltérést.

A tapasztalatok szerint a szolgálathoz fordulók tájékozatlanok a jogi eljárásokban, ezért az ügyintézők felvilágosítják az adott jogterületen leginkább jártas szakemberek köréről.

A pécsi szolgálatban három ügyintéző egy ügykezelővel látja el a feladatot, akik rendelkeznek a szükséges jogi végzettséggel, ketten közülük szakvizsgát is szereztek. Kezdetben csak a peren kívüli ügyek tartoztak a feladataik közé, 2008-tól a hivatal már engedélyezheti a peres jogi segítségnyújtást is. Baranyában ráadásul kiterjesztették a működési kört is, kilenc kistérség ötvenkét helyszínére.

A szervezet a jogi segítőket jelentkezés alapján választja ki, akik lehetnek ügyvédek, ügyvédi irodák, illetve alapítványok, valamint kisebbségi önkormányzatok, ha rendelkeznek a megfelelő megbízottal. Jelenleg 34 szakemberrel állnak szerződésben, s jogi segítők dolgoznak az adott esetben.

A jogszabályok értelmében a költségeket a rászorulóknak teljes mértékben megtérítik. A szolgálatot azok vehetik igénybe, akiknek az egy főre jutó jövedelme nem éri el a mindenkori nyugdíjminimumot. Az állam egy évre megelőlegezi a szolgálat díját azon érintettnek is, akiknek a jövedelme a tárgyévet megelőző második év bruttó átlagkeresetének 43,5%-a a minimálbér (85.527 Ft) és a minimum nyugdíj (28.500 Ft) közé esik.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő