Az elmúlt napokban nagyon megkeserítette a pécsiek életét a havazás és a fagy, s bár sokan az utcákra panaszkodtak, kevesen tudják, hogy a házuk előtti járdát nekik kell takarítani a jogszabály szerint. Ezzel egyébként a bírságot, és a csonttörések egy részét is megspórolhatnák.
A Pécsi Tudományegyetem traumatológiáján napok óta nagyüzem van. Az elmúlt napokban a havas, jeges, csúszós környezeti viszonyok miatt ugrásszerűen, közel a duplájára nőtt az eddigi átlagos baleseti esetszám – tájékoztatott az intézmény. Felső- és alsó végtagi törések miatt kezelt esetek statisztikája szerint napi 15 csukló- és alkartörést, napi 6-8 lábszár- és bokatörést, napi 5-6 csípőtáji törést, napi 5 válltáji törést látnak el, emellett napi 4-5 súlyos közúti baleset is történik.
Az ingatlantulajdonosok egy része betartotta ugyan a jogszabályt, gond az olyan ingatlanok esetében van, amelyek nem saját tulajdonúak, vagy üresen álló épületek, ahol a tulajdonos nem foglakozik ilyen „apróságokkal”.
– Szívinfarktusom volt, nem tudtam ezzel foglalkozni, emberem sincs rá – mondta lapunknak az egyik belvárosi épület tulajdonosa, akit nem hatott meg, hogy pénzbüntetést kaphat, ha nem takarít. A férfi arra már nem tudott elfogadható választ adni, hogy a romos épület előtti rész miért elhanyagolt évek óta.
A közterület-felügyelők jellemzően nem bírságolnak, de a kritikus helyeken becsöngetnek és figyelmeztetik a tulajdonost a jogszabálysértésre.
– Nem jellemző,hogy helyszíni bírságot szabunk ki, csak néhány eset van évente, amikor a tulajdonos kötözködik – mondta lapunknak egy pécsi felügyelő járőr.
– Nem érkeznek ilyen bejelentések annak ellenére, hogy két önkormányzati rendelet is szabályozza a síkosságmentesítést. Ha ilyen bejelentés érkezik, kivizsgáljuk és lehetőségünk van 100 ezer forintig terjedő bírság kiszabására – nyilatkozta lapunknak Szilágyi Csilla, a pécsi önkormányzat hatósági főosztályának igazgatási osztályvezetője.