7 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekNe csempészd a kukába a tévét!

Ne csempészd a kukába a tévét!

Elromlott a mikró? Lecserélnéd a billentyűzeted? Új tévét vettél, mert a régi teljesen kipurcant? A kidobásra szánt elektronikai eszközöket nem dobhatjuk csak úgy a szemetesbe, legalábbis, ha jót akarunk a környezetünknek. Érdemes helyette az aktuális gyűjtőakciókat figyelni, amivel jelentős energiát spórolhatunk meg a gyártási oldalon, valamint a környezetvédelmi hatásai sem utolsók.

Az e+e-hulladék

Azaz a lakossági elektromos és elektronikai hulladék a háztartásokban már nem használt vagy elromlott elektronikai berendezések elnevezése. Több csoportja létezik: a szórakoztató elektronikai berendezések (pl.: TV, DVD lejátszó); a nagyméretű (pl: hűtőszekrény, mosógép) és kisméretű háztartási berendezések (pl.: porszívó, kávéfőző); IT és telekommunikációs berendezések (pl.: telefon, számítógép, nyomtató).

Mennyit termelünk belőle?

2012-ben hazánkban 40 ezer tonna e+e-hulladék került begyűjtésre, ebből 36 ezer tonna az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft.-n keresztül, annak részfinanszírozásával – mondták az ügynökség munkatársai, de hozzátették, hogy nehéz pontosan megmondani, a magyar lakosság mennyi e+e-hulladékot termel egy adott évben. Hiszen nem tudni, hogy mennyi az olyan hulladékká vált termék, ami például a háztartásokban marad, vagy a háztartási szemétbe kerül.

e-hulladék

Rendkívül káros

Az e+e-hulladék begyűjtése azért fontos, mert ezekben a berendezésekben előfordulnak veszélyes összetevőket tartalmazó alkatrészek (ilyen anyag lehet az ólom, a higany, a króm). Ezek az emberre és környezetre veszélyes komponensek nem kerülhetnek a természetbe, így EU-s jogszabályoknak megfelelően kell kezelni az e-hulladékot, aminek jelentős része kisebb javítások árán ismét használhatóvá tehető, valamint hasznos másodnyersanyagok is nyerhetők belőlük: vasfémek, réz, kábel. A hulladékok közül kizárólag az elektronikai eszközökére jellemző nyomtatott áramköri lapok feldolgozása olyan speciális kohókban történik, melyekből Európában mindössze három működik.

Mihez kezdjünk vele?

Több lehetőség is van arra, hogyan szabaduljunk meg a hulladékká vált elektromos és elektronikai berendezésektől – tájékoztattak az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség munkatársai.

[note note_color=”#9be863″]Jelenleg országosan fut egy e-hulladékgyűjtő akció, amelyben több nagy áruházlánc is részt vesz. Pécsett több helyszín közül is választhatnak az érdeklődök, akik további részleteket ide kattintva tudhatnak meg. A kampány célja elsősorban a témához kapcsolódó tudás átadása, másodsorban pedig az, hogy csökkenjen az emberek otthonában felhalmozódott elektromos és elektronikai hulladék mennyiségét.[/note]

1. Visszavihetjük az áruházba, ahol vásároltuk.

A gyártó a jelenleg hatályos szabályozás szerint szinte minden esetben köteles díjtalanul visszavenni a hulladékká vált elektromos és elektronikai berendezéseket; a forgalmazó jelenleg akkor kötelezhető erre, ha az adott berendezés helyett vásárolunk egy ugyanolyan funkciójú készüléket. Ezen kívül a különböző áruházakban gyűjtőhálózat működik, amelynek keretében az elektromos és elektronikai hulladékokhoz közel álló hulladékokat gyűjtenek, mint például elemek, fénycsövek.

e-hulladék

2. Elvihetjük az e+e-hulladékot lakossági hulladékudvarokba.

Pécsett a Biokom gondoskodik a hulladékká váló elektromos és elektronikai eszközök gyűjtéséről. (Részletek itt.)

3. Elvihetjük magán hulladékudvarokba.

4. Díjtalanul leadhatjuk az adott település önkormányzata által szervezett lomtalanításhoz kapcsolódóan meghirdetett mobil gyűjtés keretében.

[box title=”Figyeljük az akciókat!” box_color=”#0036e3″]Pécsett a Biokom Nonprofit Kft. évente két alkalommal – tavasszal és ősszel – szervez lakossági elektromos és elektronikai hulladékgyűjtési akciót. – A gyűjtés célja felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy mindenki háztartásában lehet olyan e-hulladék, amely újrahasznosítható, és belőle hasznos másodnyersanyagok nyerhetők ki sokkal kisebb energiával, mintha ugyanezt a természetből származó nyersanyagból tennénk. Továbbá a környezetre, az emberre veszélyt jelentő mérgező anyagok is ellenőrzött körülmények között kerülnek ártalmatlanításra – mondta Lóczi Szidónia, a cég pr-menedzsere. [/box]

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő