Ha meghalljuk az erőszak szót, akkor egyből a fizikai bántalmazás, egy suhanó ököl és a kék-zöld foltok jutnak eszünkbe. Pedig fájdalmat okozni nem csak testi erővel, hanem szavakkal is lehet, sőt, az áldozat önértékelésének teljes lerombolásáig vezethet, ha a megalázás rendszeressé válik.
A szóbeli erőszakot alkalmazó embereket úgy jellemezhetjük a legjobban, ha azt mondjuk, ők nem tekintik egyenlő félnek a partnerüket, és a céljuk nem valami konfliktus rendezése, vagy közös álláspont kialakítása, hanem a másik, (adott esetben) a nő feletti uralom. Természetesen sokféle viszonyban elképzelhető, hogy az egyik fél bántalmazza a másikat, egy azonban biztos: a statisztikák szerint 95%-ban férfiak az elkövetők.
Nehéz felismerni
Dr. Temesi Erika családjogi szakjogász, mediátor, a Társak Tanácsadó Központ vezetője leszögezi: egyáltalán nem könnyű felismerni, ha bántalmazó kapcsolatban élünk. Az érintetteknek legtöbbször fel sem tűnik, hogy mit csinál velük a társuk. Talán ennek köszönhető, hogy kizárólag becslésekre támaszkodhatunk, ha konkrét adatokra vagyunk kíváncsiak.
– Nagy a látencia ezen a területen, a szakembereknek csak sejtésük van arról, hogy milyen nagy arányú a lelki bántalmazások száma a párkapcsolatokban. Pontos adatok erre vonatkozóan nincsenek, hiszen nagyon gyakran nem is derül fény az ilyen esetekre – magyarázza a szakember.
Szavakkal bántani
A verbális erőszaknak számtalan formájával találkozhatunk. Bántalmazásnak lehet minősíteni például már azt is, amikor egy férfi folyamatosan kritizálja párja viselkedését, megjelenését, megjegyzi, hogy túlsúlyos, hogy nem jó a haja, hogy milyen ruhát húzott fel. Természetesen itt nem egy-egy kritikus véleménynyilvánításról vagy tanácsról van szó, a hangsúly a rendszerességen van – hangsúlyozza Temesi Erika.
Továbbá bántalmazásnak minősül a lekicsinylés, gúnyolódás, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelés vagy eltiltás, féltékenység, nevetségessé tétel, sértegetés, veréssel, gyerekek elvételével, öngyilkossággal való fenyegetés. Utóbbival – bármennyire meglepő is – jellemzően a férfiak revolvereznek.
Mindezzel a zsarnokoskodó célja egészen egyszerűen az, hogy rombolja a másik önértékelését, manipulálja, összezavarja, azért, hogy ő uralkodhasson felette.
Figyeljünk oda!
A pszichikai terror ugyan sokkal alattomosabb bántási forma, mint a fizikai erőszak, mégis elképzelhetetlen mértékben pusztítja elszenvedőjének lelkét. Az áldozat életéből elszívja az életörömöt és a vitalitást. Torzítja az áldozat által megélt valóságot, ami azért is nagyon veszélyes, mert az illető végül azt sem tudja, van-e még józan esze.
– Ezek a nők egy idő után azt is képesek elhinni a partnerüknek, hogy kint esik az eső, amikor a saját szemükkel látják, hogy verőfényes napsütés van odakint – mondja a mediátor.
Épp ezért nagyon nehéz kimenekíteni valakit egy ilyen párkapcsolatból. Ha ilyet észlelünk a környezetünkben, akkor kizárólag annyit tehetünk, hogy ott állunk az áldozat mellett, uszítással és a zsarnok szidalmazásával ugyanis nem fogunk célt érni.
[note note_color=”#ff9966″]
A nők is csinálják?
Ahogy korábban már hangsúlyoztuk, a bántalmazás elsősorban a férfiakra jellemző, ettől függetlenül fordított esetekre is akad példa – mondja a mediátor.
– A nőknek nagyon kifinomult módszereik vannak a zsarnokoskodásra. Nem feltétlenül direkt módon bántalmazzák lelkiekben a partnerüket, a legtipikusabb fegyverük a duzzogás, a sértődöttség, a nem beszélés, és ezekkel képesek teljesen tönkretenni egy férfit. [/note]