1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapPécs AktuálEz a betegség nem vicc

Ez a betegség nem vicc

Bár emberről emberre nem terjed, hatalmas kínok között élheti meg mindennapjait az aki elkapja ezt a fajta a tüdőgyulladást. Nem múlik hamar, a beteg akár hónapokig gyenge lehet a szakemberek szerint, ráadásul párátlanítókban, radiátorokban, és az autó fűtőberendezésében is megtelepedhet az okozó baktérium, így télen sem vagyunk védve!

Vírustól, baktériumtól és gombától is elkaphatjuk a tüdőgyulladást, ám a legjellemzőbb a bakteriális tüdőgyulladás. Mrekváné dr. Burián Zsófia, pécsi orvos elmondja, hogy baktériumoknak a legionella csoportja leginkább a klímaberendezésekben, párátlanítókban telepednek meg – ezeket pedig nemcsak nyáron, hanem télen is használjuk. (Autókban a párát sokszor a klímával távolítjuk el.) De hideg időben a pezsgőfürdők, meleg vizes fűtési rendszerek, közös zuhanyzók, de még a párás lakások is nagy veszélyforrást jelenthetnek, ha nem fordítunk kellő figyelmet a tisztításra.

– Szinte minden vízben előfordulnak ezek a kórokozók alacsony, veszélytelen koncentrációban, ám ha nem tartjuk karban, nem tisztítjuk a készülékeket, akkor ahogy párolog a víz, az apró baktériumszemcsék megtelepedhetnek tüdőnkben – magyarázza a szakember.

Legionellózis 2
Így néz ki mikroszkóp alatt a gyilkos kórokozó

Ezek a kórokozók az úgynevezett legionellózist, a tüdőgyulladás egy igen veszélyes fajtáját idézik elő, mely rendkívül becsapós tud lenni. Úgy indul ugyanis, mint egy vírusos megbetegedés vagy megfázás, vagyis rossz közérzettel, fejfájással, gyengeséggel és kis hőemelkedéssel jelentkezik. Az orvos elmondja, hogy ezt egyre erősödő száraz köhögés, és magas láz kíséri. A félrevezető tünetek azért becsapósak, mert a beteg és az orvos is azt hiheti, hogy csak egy egyszerű megfázásról van szó. A tompa mellkasi fájdalom, légszomj és a tudatzavar már utalhatnak a legionellózisra, ám ezek a tünetek csak a betegség igen előrehaladott stádiumában jelentkeznek.

Sztranyovszki Zsófia pécsi egyetemista elmesélte lapunknak, hogy az átlagos megfázásnak induló tüdőgyulladását egyáltalán nem vette komolyan sem ő, sem a háziorvosa.
– Csak akkor ijedtünk meg, amikor olyan köhögőgörcsök jelentkeztek, amik közben alig kaptam levegőt – meséli. Még akkor is vonakodott háziorvosa beutalni tüdőgyógyászatra, amikor már nagy volt baj, és a fertőző osztályon tudtak neki segíteni. A lassú és fájdalmas mélypont után elkezdődött a gyógyulás, de Zsófi még hetekig gyenge és dekoncentrált volt.

Nem csoda, hisz a gyógyulással nem oldódik meg minden probléma, hiszen a betegség után akár hónapokig fáradékonyak és gyengék lehetünk, a lábadozás így akár fél évig is elhúzódhat.

Beteg

Mrekváné dr. Burián Zsófia elmondja, hogy a nyári szezonban, a klímára jellemző az előbb említett baktériumok elszaporodása, ám télen még nagyobb a kockázata a betegségnek

Dr. Harangi Ferenc pécsi gyermekbőrgyógyász és tüdőgyógyász érdeklődésünkre elmondta, hogy szülőként nem kell kétségbe esnünk nagyon, hiszen a gyermekek között nagyon kevés a hasonló megbetegedés. Mivel gyerekről gyerekre nem terjed, ezért az iskola szerencsére nem melegágya a legionellózisnak, ez a betegség inkább a felnőtteket fenyegeti.

Bár annyira nem gyakori a betegség, de annál veszélyesebb. A halálozási arány 5-15% közötti arány még is igen magasnak hangzik. Ezért nagyon figyeljünk oda, és ha kellemetlen tüneteket tapasztalunk egy „egyszerű megfázás” közben, azonnal forduljunk orvoshoz!

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő