Interjút adott a Válasz Online-nak a világ egyik legkeresettebb MI-szakembere, George Tilesch, vagyis Tilesch György. A pécsi származású, a Leőwey gimnáziumban érettségizett és a PTE jogi karán tanult, magyar-amerikai kettős állampolgár Tilesch jelenleg többek között a Fehér Ház MI-etikai munkacsoportjának tagja. Jövőre jelenik meg magyarul is könyve a mesterséges intelligencia (MI) jelenéről és jövőjéről.
Néhány érdekesebb rész a nagyon fontos és aktuális témákat közérthetően bemutató interjúból:
A kínai-amerikai MI-hidegháborúról: “Elkerülhetetlen, hogy adatmonopóliumok jöjjenek létre, és ha nem húzunk valami váratlant közösen, előbb-utóbb minden országnak le kell tennie a voksát, hogy a nagyon más modelleket követő amerikai vagy a kínai adatmonopóliumok része lesz.”
Kína MI-bizniszeiről: “Peking nyomul azokra a piacokra, amelyeket az amerikaiak hatalmi vákuum-állapotban hagytak. Ilyen Afrika és a Közel-Kelet. A kínaiak olcsók és nincsenek politikai skrupulusaik, bármilyen autoriter kormánynak szívesen adnak el katonai, hírszerzési és társadalmi megfigyelő MI-rendszereket is.”
A társadalmi státuszt meghatározó, Kínában már működő kreditrendszerről: “az MI miatt valamilyen formában minden ország egyfajta kreditrendszer felé halad, még ha az kevésbé is lesz központosított és abszolutista, mint a kínai”
MI és etika: “‘Az MI parancsára tettem’ rossz védekezés ugyan, de egyre többször fogjuk hallani.”
Az MI szabályozásáról: “A GDPR 5 év alatt futott át, de az MI esetében még fele annyi idő is olyan sok, hogy rég elavult technológiákat próbálnánk szabályozni. Ez egy végtelen versenyfutás, ahol a szabályozási logikának alapjaiban kell megújulnia.”
Arról, hogy kik vesztik el először a munkájukat: “A betanított szellemi munkások. Akik elvégeztek valamilyen kevésbé piacképes főiskolai képzést, és most Excel-táblákat töltögetnek egy autógyárban vagy egy multi szolgáltató központjában.”
Az új technológiák okozta társadalmi feszültségekről: “Aki a Szilícium-völgyben dolgozik, és rálát a közeljövőre, pontosan tudja, hogy … elkerülhetetlen lesz valamiféle alapjövedelem, hogy enyhíteni tudjuk a közelgő társadalmi feszültségeket.”
Szólásszabadság és internet: “Bármilyen jó lett a Facebook moderáló algoritmusa, olyan MI-eszközök kerülnek pillanatokon belül a piacra, amelyekkel nem fogják tudni tartani a lépést.”
A közösségi oldalak és techcégek szabályozásáról: Én a megoldást nyílt forráskódú, közjót szolgáló technológiák létrehozásában látnám, amelyek mögött nonprofit, sok különböző csoportot képviselő szervezetek állnak.
Járványok és MI: “az egészségügy lesz az első terület, ahol a következő évek eredményei elhitetik az átlagemberrel, hogy az MI nem ördögtől való”
Kockázatok a pénzpiacon: “az itt és most használt, egy-egy feladatra fejlesztett szűk MI-rendszerek túlhatalmi veszélyeiről kellene szólnia a közbeszédnek”
A teljes interjú ITT olvasható.
—————————————————————————————————
A Válasz Online dr. Tilesch Györgyről: Globális MI-szakértő, vállalatvezető, tanácsadó, szerző. Magyar–amerikai kettős állampolgár, 10 éve él a Szilícium-völgyben. Stratégiai és innovációs vezetőként, tanácsadóként dolgozott cégeknek (Microsoft, Ipsos), kormányzati szereplőknek (EU, Fehér Ház, USA haditengerészet, NASA, Dubaj, Új-Zéland), nemzetközi szervezeteknek (Világgazdasági Fórum, Madridi Klub). A NASA innovációs vezetőjével, Omar Hatamleh-vel közösen írt könyve 2021 elején lesz olvasható magyarul BetweenBrains: Mesterség és Intelligencia címen.