Bűnmegelőzési napot rendezett a Pécsi Rendőrkapitányság szombat délután az ANK Művelődési Házban, ahol a nők bántalmazása volt a fő téma. A rendezvényen az előadások mellett tanácsadáson is részt vehettek az érdeklődők, de az önvédelmi mozdulatokat, taktikákat is bárki kipróbálhatta.
A program egy áldozat, G. I. beszámolójával kezdődött, aki hangsúlyozta, az emberek figyelmét fel kell hívni arra, hogy bárhol, bármikor, bárkit megtámadhatnak. Őt tavaly februárban lélekjelenléte, egy paprikaspray és egy szolgálaton kívüli rendőr mentette meg.
– Éjjel 11 óra körül edzésről tartottam hazafelé, melegítőben és pufikabátban voltam, mikor valaki „ismerkedés” céljából mellém szegődött – magyarázta G. I. – A férfi egyre furcsábban viselkedett, próbáltam lekoptatni, sikertelenül, majd erőszakoskodni kezdett velem. A spray már a kezemben volt és kiabálni kezdtem.
A férfit rövid időn belül elfogták, azonban az eset bejárta a legnagyobb közösségi oldalt is, több száz megosztással és hozzászólással igyekeztek egymásnak segíteni a pécsiek, főleg a fiatal lányokat figyelmeztették: vigyázzanak egyedül.
A beszámolót követően dr. Kálmán József rendőr alezredes nyitotta meg a rendezvényt. Elmondta, hogy a rendőrségi pszichológusnőt ért támadás óta minden egyes esetnek országos médiavisszhangja van, amiket a rendőrség megpróbál minél gyorsabban, minél határozottabban kezelni.
– Pécs nem bűnös város, hanem egy nagyon szép mediterrán település, ahol biztonságban lehet élni – fogalmazott Kálmán. – A mai rendezvénynek és az előadásoknak is az a célja, hogy senkiben se maradjon tüske ezzel kapcsolatban.
A bűnmegelőzési nap dr. Vitális Ágnes rendőr alezredes Amit a nők elleni erőszakról tudni kell című előadásával folytatódott, érintve az idegen támadása, az ismerős általi bántalmazás, valamint a családon belüli erőszak témáját.
Ezt követően Pásztor Attila rendőrégi pszichológus a Miért pont én? kérdésre segített magyarázatot találni a résztvevőknek. Beszélt a támadás, valamint az áldozat kiválasztásának lehetséges okairól.
Az előadások után minden résztvevő kipróbálhatta a gyakorlatban is, hogyan tudja megvédeni magát egy esetleges támadótól.
A rendezvény teljes ideje alatt a különböző standoknál személyes tanácsadáson, tájékoztatáson és segítségnyújtáson vehettek részt az érdeklődők, de ingyenes, egyéni jogi konzultációra is lehetőségük nyílt. A szakemberek bemutatták a legális önvédelmi eszközöket, de elsősegély-nyújtási ismereteiket is bővíthették a vendégek.