Talán kevesen tudják, hogy akad több olyan szeglete is a világnak, ahol saját, egyedi tradíciókkal tartják a karácsonyt. Természetesen a pihe-puha hópelyhek, a Mikulás-motívumok és a hóember egyeduralkodónak mondhatók a karácsonyi kavalkádban, azonban ha kicsit bővíteni szeretnénk tudásunkat a szent családi eseményről, felfedezhetünk a megszokottól eltérő érdekességeket az ünneplő nagyvilágból.
Ausztria: ahol nem a Mikulást, hanem a krampuszt ünneplik
A világon számtalan mendemonda terjeng arról, hogy a Mikulás „gonosz segédje” a krampusz mit tesz azokkal a gyerekekkel, akik rosszul viselkednek, azonban a meglehetősen ijesztő mivoltától függetlenül a krampuszoknak sokkalta nagyobb hagyományuk van Ausztriában, mint a Mikulásnak.
A Mikulás december 6-i érkezése előtti napokon Ausztriában krampuszjárásokat, krampuszfesztiválokat tartanak, amikor is különböző szervezetek tagjai ijesztő jelmezeket és kézi faragású maszkokat magukra öltve indulnak útnak. A sokéves osztrák hagyománynak köszönhetően Ausztriában mára a krampuszt kedves, jámbor lényként ábrázolják, a gyerekek pedig kevésbé félnek tőlük, mint saját szüleik olyan kijelentéseitől, hogy ha rosszul viselkednek, akkor a Mikulás csokoládé helyett virgácsot tesz majd azokba a kis csizmácskákba.
Görkorizó tömeg – Caracas
A venezuelai lakosok – szinte kivétel nélkül – minden év karácsony reggelén a görkorcsolyát választják mint „tömegközlekedési eszközt”, hogy eljussanak a korai szentmisére. A venezuelai főváros szívében található forgalmasabb utcák nagy részét ekkor lezárják a forgalom elől, hogy a korcsolyázó tömeg biztonságosan közlekedhessen.
A gyerekek még az ezt megelőző este egy madzaggal kötik át a nagylábujjukat, a madzag másik végét kilógatják az ablakon, hogy az arra közlekedő görkorisok meghúzogathassák azt, csakúgy, mint egy csengőt.
A karácsonyi macska legendája Izlandon
A szigetországban élő gyerekek állítólag utálnak ruhát kapni karácsonyra, viszont egy izlandi legenda szerint egy pár meglepi zokni is életet menthet ilyenkor, ugyanis Izlandon karácsony táján előbukkan Jólakötturin, a karácsonyi macska, ami mindenkit felfal, aki egyetlen ruhaneműt se kapott karácsonyra.
A helyi tradíciók szerint az ünnepek előtt a gyerekeknek be kell fejezniük az összes házi feladatukat, ekkor „jogosultak” arra, hogy ruhát kaphassanak karácsonyra. Tehát, aki rosszul viselkedik, vagy nem tanul (eleget), az magára vonhatja a macska haragját, ami először a rosszcsont gyerekek vacsoráját, majd magukat a gyerekeket falja fel.
Mexikó – A Retkek Éjszakája
Mexikóban karácsonykor – különösképpen Oaxaca városában – a nálunk is egyre népszerűbb dísztök helyett retket faragnak. A több mint százéves hagyomány úgy kezdődött, hogy a kereskedők több vásárlót szerettek volna becsalogatni a helyi piacokra, ezért különböző retekből kifaragott figurákat, szobrokat tettek az általuk árusított termékek elé – mint egyfajta hívogató, kiegészítő, ámde eladásra szánt elemet.
Az eladási technika bejött, hiszen az emberek tömegével kezdték el vásárolni a retek-alakokat. 1987 óta a Retkek Éjszakája hivatalosan is ünneppé lett nyilvánítva, melyet a szenteste előtti napon, december 23-án tartanak.