Ötszázszor több pénzt kaptak tavaly a Magyar Turisztikai Ügynökségtől a fideszes vezetésű önkormányzatok, mint az ellenzékiek – írja a G7 cikke alapján a Telex.
A tavaly tavaszi kormányzati járványkezelés emlékezetes pillanata volt, amikor kiderült, hogy a turizmus összeomlásának közepén kik között oszt szét 85 milliárd forint támogatást a magyar állam, azon belül pedig a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alatt működő Magyar Turisztikai Ügynökség.
A kiírt pályázatot három hónap helyett három hét után felfüggesztették, a keretösszegét pedig 20 milliárd forintról 85 milliárdra emelték.
Indoklás nélkül.
A G7 cikke szerint a turisztikai ügynökség támogatási listája alapján 2020-ban a megítélt támogatások jelentős része, mintegy 38 milliárd forint került közvetlenül önkormányzatokhoz. Ezeknek a felhasználása változatos: leginkább strand- vagy fürdőfejlesztésre adtak pénzt, de van példa városháza-felújításra vagy szállodaépítésre is.
A legtöbb támogatást
- Balatonfüred önkormányzata kapta, 6,3 milliárd forintot,
- majd jött Debrecen 5,3 milliárd
- és Esztergom 5 milliárd forinttal.
A G7 és a Telex is kiemeli, hogy a nyertesek 10-es toplistáján több olyan település is szerepel „egyenként 2-3 milliárdos támogatással”, amelyek nem feltétlenül turizmusukról híresek. Példának okáért: Csurgó, Csorna, Berettyóújfalu.
A 10-es listára egyetlen olyan település került fel, ahol nem fideszes a polgármester: a 655 lakosú Hercegkút élén Rák József független polgármester áll 2000 óta.
A G7 cikkének legfontosabb állítása, hogy
a pályázaton megítélt 38 milliárd forint 84 százaléka, azaz 32 milliárd olyan településeknek jutott, amelyeknek 2019-ben fideszes polgármestere lett.
Mindössze három olyan település van a listán, amelynek ellenzéki polgármestere van:
- Baja és Szentendre 30-30 millió forintot kapott szabadstrand-fejlesztésére,
- Miskolc pedig 8 millió forintot kapott Lillafüred egészségturisztikai fejlesztésére.
A cikk szerint a fideszes vezetésű települések összesen több mint 32 milliárd forint közpénzt kaptak, ami több mint 470-szer annyi, mint az ellenzék által vezetett városoknak jutó 68 millió forint.
A fentiekhez a Telex teszi hozzá, hogy a G7 cikkének megjelenése után Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek írt levelében rákérdezett arra, hogy felvetődhet-e a gyanú, miszerint a pénzek kiosztásakor a Magyar Turisztikai Ügynökség „nem befolyásolástól mentesen döntött”.
„Lehetséges az, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség politikai alapon döntött milliárdos támogatásokról?” – állt vadai beadványában.
Polt Péter feljelentésként értelmezte a kérdést, és továbbította a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának, amely „bűncselekmény hiánya miatt elutasította” azt, azaz
nem vizsgálják a pályázati pénzek kiosztását.