-0 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletNem csak koszorúzással emlékeztek meg Pécs bányászaira

Nem csak koszorúzással emlékeztek meg Pécs bányászaira

Egy egész napos rendhagyó programsorozat keretén belül emlékeztek meg Szent Borbáláról, a bányászok védőszentjéről, valamint a pécsi bányászatról és bányászokról az idén tavasszal megújult Bányászati Múzeumban.

Sok éves hagyomány Pécsett, hogy december 4-én, Szent Borbála, a bányászok védőszentjének napján a város megemlékezik a Pécset felvirágoztató bányászhivatásról és a hősi halott bányászokról. Idén ugyanakkor nem csak Szent Borbála Budai vámnál található szobrának megkoszorúzása során idézték fel a bányászok fontos tetteit és a pécsi bányászat történetének jelentős pillanatait, hanem a Janus Pannonius Múzeum idén márciusban megújult Bányászati Múzeumában is, egy egész napos rendhagyó program keretén belül.

Egy kis bányamanót is beküldtek a rajzpályázatra

A Borbála napi program megnyitóján Sárkány Béla, a Janus Pannonius Múzeum stratégiai igazgatóhelyettese elmondta, igyekeztek minden korosztály számára elérhető, érdekes és informatív programot összeállítani. Mint mondta, délelőtt a bányászat iránt érdeklődő kicsiké volt a főszerep, a múzeumban számukra Borbála-napi népszokásokból tartottak bemutatót, emellett egy kézműves foglalkozásokon készíthettek például bányászlámpákat, kipróbálhatták az interaktív ismeretterjesztő játékokat, ezután pedig kihirdették a bányászati témakörben meghirdetett gyermekrajz-pályázat eredményét is.

A gyerekprogramokat követően a pécsi bányászat történetéről hallhattak szakmai előadásokat az érdeklődők.

Sárkány Béla és Őri László nyitotta meg a programot

Az eseményen részt vett Őri László, Pécs alpolgármestere is, aki elmondta, hogy a gyermekprogramokra pécsi kisiskolásokat hívtak meg, hiszen – folytatta – a korszerűsített és modernizált múzeum interaktív ismeretanyaga tudja a legjobban bemutatni és szemléltetni azt, hogy mit jelentett Pécs számára a bányászat.

-Az idén tavasszal úja megnyílt Bányászati Múzeum minden várakozásunkat felülmúlta, hiszen több mint kétezer látogató jött el már ide, a mai programmal pedig szerettük volna ezt a sikert is megkoronázni.

A megújult kiállítótér már több mint 2000 vendéget vonzott

Az alpolgármester kiemelte, hogy Pécs modern kori arculatát a bányászat az elmúlt évszázadban és évtizedekben nagyban formálta és alakította, kiemelve Uránváros és Meszes városrészeinek szerepét.

-A bányászat nem csupán egy gazdasági fejlesztés volt, nem csupán műszaki tudásbázist alakított ki a városban, de egy közösségi életet is teremtett, mely bányászidentitással ruházta fel Pécset, ez az identitás pedig a mai napig hat és él. Jó példa erre, hogy az évekkel ezelőtt elindult pécsi Bányamanó mozgalom népszerűbb mint valaha, évente avatunk tucatszámra új bányamanókat, olyan kisgyermeket, akiknek a szülei és nagyszülei kötődtek a helyi bányászathoz. Ez egy szép hagyomány, hiszen ennek köszönhetően ezek a fiatalok egyszerre idézik meg a bányász hagyományokat és emlékeznek meg felmenőikre, akik a várost felépítették.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő