Néhány százezer forintos nyereséget hoztak csak a 2012-ben újraindult Pécs Expók a szervezőknek, ezért nem vállalják a rendezéssel járó stresszt és megfeszített munkát Szabó Ervinék. Idén ők biztosan nem vállalják a rendezést, miközben állításuk szerint ingyen helyet adtak az iparkamarának.
Szűk három éve két pécsi magánvállalkozó rendezte meg ismét a kétezres évek elején tetszhalott állapotába kerülő Pécs Expót. Bognár Szilárd és Szabó Ervin az első évben még kapott városi támogatást is, a második évtől már nem. Ennek ellenére – többek között a Pécs Holding Zrt. által biztosított kedvezményes bérleti díjnak köszönhetően – még kétszer megrendezték a vásárt.
Szabó elmondása szerint az első évben mintegy 140 kiállító mellett voltak nullszaldósok, majd 2013-ban 180 kiállítóval, 2014-ben 220-al sikerült szerény eredményt kimutatniuk.
– Százezrekben mérhető pusztán a nyereség, miközben rengeteg stressz, sok hónapos szervezés, utánajárás, egyeztetés járt az előkészületekkel; ilyen keretek között nem kívánunk újra belevágni – mondja Szabó Ervin, aki kérdésünkre hozzáteszi: nagyjából 10 millió forintba került a legutóbbi vásár megrendezése. Átlagosan 50-60 ezer forintért bérelték a standokat tőlük a kiállítók, mintegy félszáz kiállítóhelyet biztosítottak ingyen a kamarának és a fellépőket is ki kellett fizetni.
Pedig a Pécs Holding Zrt. a piaci ár alatt adta a rendezvénynek az Expo Centert, s még a villany és a vízszámla rendezését sem kérte. Barna Béla tájékoztatása szerint a listaáras bérleti díjból 825 ezer forintot engedtek el, míg a rezsidíjak 467 ezer forintos költségét ők vállalták át a szervezőktől. Ezzel együtt is tartozik még a rendezvényt bonyolító cég nekik mintegy 1,2 millió forinttal.
– Bár minden tartozásunkat rendeztük, a Pécs Holding felé valóban van elmaradásunk; erről tárgyalni szeretnénk – mondta a Szabó Ervin. A szervező cég ellen egyébként tavaly decemberben kényszertörlési eljárás is indult, de erről Szabó nem tudott. A korábbi szervezőcégüket – amely hasonló névvel futott – szintén kényszertörléssel szüntette meg a cégbíróság.
– Jó lett volna, ha pénzügyi partnereket találunk az önkormányzat vagy a kamara képében, de ez nem történt meg, így pedig kétséges lenne a további vásárrendezés – mondta Szabó.
Páva Zsolt polgármester azt mondta lapunknak, több piaci ok vezetett Pécs Expók megszűnéséhez, mégis örömmel vették, amikor Szabóék fantáziát láttak a vásár újjáélesztésében 2012-ben. Akkor – emlékszik vissza Páva – több kérésük is volt a szervezőknek arra hivatkozva, hogy hosszú távra tervezett, induló vállalkozásról van szó.
– A város engedélyezte a névhasználatot, a vagyonkezelőn keresztül engedményt adott a center bérleti díjából, emellett még az önkormányzat is hozzájárult néhány millió forintos közpénzzel a rendezvény sikeréhez. Ez utóbbi kapcsán az volt a megállapodásunk, hogy a pénzt az első évben biztosítjuk csak, később nem – mondta Páva lapunk kérdésére.
– Úgy érzem, kommunikációban, bérleti díjban elég támogatást kaptak a szervezők, s ezt a vállalást továbbra is fenntartottuk. Ahogy viszont a második, harmadik eseménynél is kijelentettem, a rendezvény támogatását a város adóforintjaiból nem tartom indokoltnak. Így történt ez a legutóbbi közgyűlésen is, a többség pedig szintén ezen az állásponton volt – mondta lapunknak a polgármester arról, hogy meddig tudott elmenni a város a kérések kielégítésében.
[poll id=”183″]