A sárgabarack sokrétű felhasználása nem véletlen, rengetegféle termékben találkozhatunk vele, hiszen hihetetlenül egészséges. Összegyűjtöttük hatásait és néhány receptet is a tippek mellé.
Annak ellenére, hogy a sárgabarackot édesnek érezzük, mégsem olyan magas a cukortartalma, mondta dr. Forrai Márta címzetes főorvos, pécsi háziorvos. Mivel rosttal visszük be a gyümölcscukrot és az lassít a felszívódásán, ezért nem lesz tőle nagyon magas a vércukorszint, tette hozzá. Ez azt jelenti, hogy kis mennyiségben – egyszerre maximum 3-4 szemet – akár még cukorbetegek is fogyaszthatják. Akiknek pedig nincsen ilyen problémájuk, akármennyi sárgabarackot megehetnek.
– A rost megköti a koleszterint is például, így nem okoz akkora kiugrást, mint rost nélkül. Mindemellett káliumot, magnéziumot, foszfort, kalciumot, béta-karotint tartalmaz, melyek rendkívül értékesek az emberi szervezet számára. A béta-karotinból keletkezik az A-vitamin, ami a bőr, a köröm, a haj védelmében segít, sőt idősebb korban a szemfenéki elváltozások, szemproblémák megelőzésében is. Durván fél kilogramm barack elfogyasztásával egy egészséges ember az egész napi C-vitamin-bevitelét biztosíthatja – mondta a szakorvos.
Ásványi anyagokban, vitaminokban is rendkívül gazdag gyümölcsről beszélünk, melyet a nyári szezonban nyersen ehetünk, de minden évszakban lé, gyümölcsturmix, kókusztejes házi fagylalt, barackos chiapuding, befőtt, lekvár formájában, vagy akár aszalva is fogyaszthatjuk egészségünk megőrzését elősegítve. Előszeretettel készítenek a magjából olajat, valamint marcipánt és bizonyos édességeket is.
A viszonylag magas rosttartalom miatt – 10 dekában 4 gramm – tovább tart a telítettség érzése és ez a mikrobiomnak is táplálék. Így a bélbaktériumok is „kapnak enni”, aminek következtében jól tartanak minket, erősítik az immunrendszerünket.
További érdekesség még a sárgabarackkal kapcsolatban, hogy a Pakisztán és Kína közötti hegyekben élő hunza törzs magas átlagéletkorát, mely akár a 100 évet is túllépi, a csodatevő gyümölcs gyakori fogyasztásával hozza összefüggésbe a tudomány. A barack ugyanis az egyetlen gyümölcs, ami megterem több ezer méter magasan fekvő földjeiken, így szinte csak ezt fogyasztják olajként, friss ételként, aszalás után.
Íme néhány jó kis nyári recept:
Sárgabaracksaláta virágokkal
A salátához: 4 db érett sárgabarack, 4 marék kövér porcsin, 1 marék körömvirág, 1 marék bazsalikom, 4 ek mandulaforgács.
Az öntethez: 4 ek bodzaszörp, 2 ek frissen facsart citromlé, 2 ek zöldcitromlé, 2 ek olívaolaj, csipet só.
Az öntet hozzávalóit kikeverjük. Folyóvíz alatt gondosan átöblítjük a barackokat. A porcsin vastagabb szárait eltávolítjuk, a gyümölcsöt kimagozzuk és hosszában cikkekre vágjuk. Elrendezzük a tányéron és leöntjük a citrusos öntettel, majd megszórjuk a száraz serpenyőben illatosra pirított mandulaforgáccsal.
Gyömbéres sárgabarackfagylalt
Hozzávalók: ízlés szerint cukor vagy édesítő, 1 citrom, 3-4 cm gyömbér, 3 dl habtejszín, 2 dl (sűrű) natúr joghurt, 20 dkg sárgabarack.
A barackot hámozzuk meg, magozzuk ki. Turmixoljuk simára, a gyümölcs érettsége szerint édesítsük cukorral vagy édesítővel a krémet, adjunk hozzá citromlevet és ízlés szerint frissen reszelt gyömbért. A joghurtot ízlés szerint édesítsük, a tejszínt verjük fel habnak. Keverjük össze a tejszínt és a joghurtot. Tegyük a krémet egy tálba, majd szabálytalan alakzatban csorgassuk bele a barackos részt, villával „kócoljuk” meg, hogy márványos legyen a minta. Tegyük szilárdulásig mélyhűtőbe. 10 perccel tálalás előtt vegyük ki a mélyhűtőből.