Több közös képviselő is megerősítette lapunknak, hogy problémás lehet az új energiahatékonysági támogatások lehívása a pécsi panelek esetében. Szerintük ha így marad a nemrég nyilvánosságra hozott feltételrendszer a pályázat kiírásáig, akkor nem élhetnek a lehetőséggel.
Lapunk a közelmúltban számolt be arról, hogy több éves szünet után végre ismét komolyabb támogatást kaphatnak azok, akik szigetelni szeretnék társasházaikat, vagy a fűtési rendszert korszerűsítenék. Országos szinten tízmilliárd forint a támogatás, a munkák felét kell csak fizetniük a lakóknak.
Az Otthon melege program egy új társasházi energiahatékonysági pályázat, amelynek során a 4-60 lakásos panel és tégla társasházak szerezhetnek március 9-től pénzt fejlesztésekre. A pályázat szigetelésre, nyílászárók cseréjére, a fűtési rendszer korszerűsítésére és a megújuló energiából álló melegvíz-ellátásra, valamint fűtéskorszerűsítésre igényelhető.
A programhoz kapcsolódó, a kormányzati portálon megjelentetett feltételrendszer ugyanakkor problémás. Lapunknak több közös képviselő is megerősítette mindezt, s a minap az egyik önkormányzati képviselő, Keresztes László Lóránt (LMP) is közleményt adott ki.
Balatoni Árpád, a Kertváros Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke azt mondja: a közzétett pályázati feltételrendszer szerint jelezni kell majd a beruházással megtakarítható szén-dioxid mennyiségét. Ez a gázzal fűtött társasházaknál könnyedén kiszámolható, viszont a távhős lakásoknál más a helyzet; az azok fűtésére használt energia ugyanis zéró emissziós, tekintve, hogy a pécsi erőmű kizárólag biomasszával táplálja kazánjait. Azaz csak annyi szén-dioxidot juttat a levegőbe, amennyit az eltüzelt növények (szalma, fa) életük során megkötöttek a légkörből.
– Már jeleztük az illetékesek felé a problémát, s abban bízunk, hogy a következő hetekben változtat a szaktárca, s a kiírásban már pontosítják a feltételeket. Ha ez nem megy, abban bízunk, hogy egy későbbi pályázaton sikerül támogatásokat szerezni. Ha ugyanis minden így marad, egyetlen távfűtéses pécsi társasház sem kaphat támogatást – jelentette ki Balatoni.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közölte: a programot a szén-dioxid kvóta értékesítésből befolyt összegek finanszírozzák. E források felhasználási lehetőségeit rendkívül szigorú nemzetközi és hazai jogszabályi háttér határozza meg. A hatályos szabályozás alapján a tiszta biomassza tüzelőanyagokat nulla kibocsátási tényezővel kell figyelembe venni a pályázatok elbírálása során, ennek megváltoztatása az adott jogi keretek között nem lehetséges – írták. E válasz alapján elmondható, hogy jelen állás szerint a távfűtéses pécsi lakások valóban nem indulhatnak támogatásokért; maradnak gázfűtéses pécsi épületek. Azoknak ugyanakkor adhatnak még könnyítéseket a minisztérium szerint, ennek lehetőségét még vizsgálják.
Ezzel együtt tárca a források függvényében további pályázati lehetőségek meghirdetését tervezi, hogy „a legtöbb család számára tegye lehetővé az energiahatékonyság növelését, és ezzel az energiaköltségek csökkentését az ország minden részében, így Pécsett is”.