Müzli jó pohár joghurttal, felvágott sajttal, esetleg egy nagy bögre kakaó keksszel. Alapvetően egyik reggelivel sincs baj, de néha érdemes változatosságra törekedni a napkezdő étkezésnél is. Főleg, ha csak kevés plusz energiát és időt kell szánnunk az egészre. Lánczos Sándor pécsi gasztroguru olyan alapanyagokat ajánlott az Abszolút Nő olvasóinkat, amelyekből pikk-pakk összedobhatjuk a reggelinek valót. Nyugalom, nem kell angol reggelit rittyenteni a konyhaasztalra!
Tápióka
Dél-Amerikában őshonos növény, amely magas keményítő tartalmának köszönhetően sok mindenre felhasználható, többek között szuper reggelit lehet készíteni belőle. Íze és illata semleges, ezért jól variálható.
Liszt formájában is kapható, de a reggelihez inkább tápiókagyöngyre van szükség. A fehér, picike gömböcskék sokaságát be kell áztatni hideg vízbe körülbelül fél órára amíg megduzzadnak, majd a maradék vizet le kell önteni róla. Ezután kókusztejben, vagy mandulatejben megfőzzük a gyöngyöket, folyamatos keverés mellett, addig, míg üveggyöngyszerű golyócskákat nem kapunk. Ha ez megvan, jöhet az ízesítés. Mehet az aljára lekvár, gyümölcszselé, tehetünk bele fahéjat, vaníliás cukrot, de friss gyümölccsel is dúsíthatjuk.
A tápiókapudingot előző este el tudjuk készíteni, nagyon gyorsan megvan, és ha kész, akkor csak be kell dobni a hűtőbe. Hidegen amúgy is finomabb.
Granola
Eme reggeli alapját a zabpehely, olajos magvak és valamilyen édesítőszer képezik, adhatunk hozzá aszalt gyümölcsöket, jó minőségű csokoládét, megszórhatjuk kakaóval vagy kókuszreszelékkel, megöntözhetjük mézzel.
Semmi fakszni, előző este elkészíthető, és érdemes rögtön nagyobb mennyiségnek nekiállni, mert üvegbe zárva 5-8 napig vígan elvan. A hozzávalókat, a különféle tetszőleges magvakat, a zsiradékot, kókuszolajat vagy vajat, illetve a fűszereket és édesítő szereket, mondjuk csokit, mézet, aszalt gyümölcsöket összekeverjük egy tálban, majd egyenletesen ráöntjük az egészet egy sütőpapírral bélelt tepsire. 10-15 percig kell sütni 175 fokon, amíg a magok aranybarnára pirulnak. Félidőben egy kanállal keverjük át, hogy egyenletesen megsüljön.
Aki ragaszkodik a tejtermékekhez, az összekeverheti joghurttal, tejjel is, de kiválóan működik egyéb növényi tejekkel, almapürével vagy friss gyümölcsökkel, sőt magában is finom. Ezért került fel a listánkra.
Avokádókrém
Az avokádóban az a szuper, ami egyébként a tápiókában is, hogy igazából nincs markáns íze, szóval édesen és sósan is elkészíthető, egyéni ízlés kérdése, hogy ki, mit preferál reggelire. Élettani hatásainak fejtegetésébe most nem mennénk bele, de tény, hogy az avokádó gazdag telítetlen zsírsavakban, B-, C- és E-vitaminban, de a kálium-, foszfor- és vastartalma sem elhanyagolható. Vagyis érdemes ezzel a gyümölccsel indítani a napot.
Ha édesen szeretnénk fogyasztani, akkor egy kisebb gyümölcsöt pürésítsünk fél banánnal, keverjük el a masszát cukrozatlan kakaóporral és édesítsük mézzel, vagy egy kevés cukorral. Friss gyümölcsöt lehet dobálni a krém tetejére, és magvakkal, mondjuk mandulával díszíteni. Előző este pillanatok alatt megvan, reggel pedig csak ki kell venni a hűtőből.
Az avokádó sós változata ezerféle lehet, természetesen tejföllel vagy ricottával, túróval összedolgozva is nagyon finom, de ha kerülnénk a tejterméket, akkor turmixoljuk csak magában, esetleg némi mustárral, vagy csicseriborsóval (előfőzött fajta). Fűszerezzük borssal, sóval, fokhagymával, de darabolhatunk bele paradicsomot és/vagy tojást is. Pirítóssal isteni!