Szeptember elejétől ismét Szécsi Zsolt látja el a város főépítészi teendőit, a szakember öt év után tért vissza Pécsre. Egyebek mellett arról is kérdeztük, hogy miként vélekedik a jelenleg is zajló fejlesztésekről, s mit tart legfontosabb feladatának. Interjú.
– Hogyan került újból Pécsre? Miért döntött úgy, hogy visszatér?
– A visszatérés nem volt kérdés, mivel a feladat és a város egyaránt fontos számomra. Hihetetlen a város atmoszférája. Ahány ismerősömmel beszéltem, akik az elmúlt időszakban ide látogattak, csak a legjobbakat mondták Pécsről. Így vagyok ezzel én is és megtiszteltetésnek érzem, hogy főépítészként részt vehetek a város fejlesztésében.
– Hogyan tekint a most folyó fejlesztésekre? Mennyire jelent előrelépést városképi szempontból például az élményfürdő, az új vásárcsarnok, vagy a tv-torony és környékének fejlesztése?
– A most folyó fejlesztések rendkívül fontos és a jövőbeni működés vonatkozásában elengedhetetlen feladatok Pécs életében. Ez igaz az infrastrukturális elemek fejlesztésére, de kiemelten igaz a Modern Városok Programra, a Pécsi Tudományegyetem infrastrukturális fejlesztéseire. Külön ki szeretném emelni az új vásárcsarnok építését, amely régóta fontos és a lakosság által is nagyban támogatott projekt. Az új csarnok 21. századi üzemeltetési technológiákkal biztosít a jövőben széles körű szolgáltatásokat az ide látogató vásárlóknak, az itt árusítóknak és nem utolsósorban a turistáknak. Ha én turistaként ellátogatok egy-egy nagyobb városba, akkor soha nem hagyom ki, hogy megnézzem a helyi piacot, vásárcsarnokot, és megkóstoljam a helyi ételeket és kávét. Az új csarnok mind építészetileg, mind pedig a szolgáltatások tekintetében rendkívüli élményt fog biztosítani mindenki számára. Az új sportkomplexum és élményfürdő is régóta várt fejlesztés Pécs életében, jól illeszkedik a korábban elindított kosárlabda-akadémia városfejlesztési programjához, így kiegészítve más sportágak infrastrukturális igényeit.
– Milyen további beruházásokra lenne szükség?
– Továbbra is fontos feladatnak érzem a történelmi városszövet megújításának kérdését, Pécs történeti belvárosának innovatív eszközökkel történő fejlesztését. Örülnék, ha kevesebb régi épület kerülne elbontásra a városközpontban, mert így a fejlesztők több potenciált találnának a meglévő épületek fejlesztésében. Abban érzek több feladatot főépítészként, hogy szakmai segítséget tudjon adni a város az együtt gondolkodáshoz. A város zöldfelületeinek növelése, új parkok létesítése, a nagyobb főútvonalak melletti fásítási program elindítása a meglévő programok kiszélesítése szintén fontos feladat számomra.
– A Pécsi Építési Szabályzat (PÉSZ) módosítása mennyire hat előnyösen a városképre?
– A PÉSZ tervezett módosításainak célja, hogy általa kedvezőbb városkép és élhetőbb város alakuljon ki. A változtatások elsősorban a meglévő övezeti előírások megtartása mellet egy-egy terület terhelésének csökkentését célozzák meg. Külön kiemelném a gépkocsiforgalom terhelésének tervezett csökkentésének kérdését.
– A város mely területeit lehetne még fejleszteni?
– Pécs szinte valamennyi területét fel tudnám sorolni, mert mindenhol találunk fontos, megoldásra váró városfejlesztési kérdéseket. Fontos kiemelni a munkahelyteremtő beruházásokat segítő fejlesztéseket, mert a város egyik legfontosabb feladata, hogy kiemelten kezelje ezeket a területeket.
– Mennyire reális néhány korábbi ötletének megvalósítása, a Király utca befedése vagy egy felvonó megépítése a belvárosból a tv-toronyig? Ezek időszerű gondolatok még?
– Valóban, korábbi főépítészi munkám során vizionáltam ilyen és ehhez hasonló fejlesztési elképzeléseket, amelyeket azonban az azóta eltelt hat év után át kellett értékelni. Ezek a felvetések is ehhez tartoznak. Azonban továbbra is fontosnak tartom a város innovatív eszközökkel történő fejlesztését, megújítását.