Közel felére csökkent a hiányzások száma a pécsi iskolákban az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A változás mögött többek között az áll, hogy túl sok igazolatlan hiányzás után megvonhatják a családi pótlék folyósítását. Ez a pécsi járásban közel 300 családot érintett.
Komoly eredménynek számít, hogy a futó tanévben jóval kevesebb az igazolatlan hiányzás a pécsi gyerekek között, mint egy évvel korábban. Mint azt a kormányhivatal lapunk kérésére közölte, a szeptemberi iskolakezdés után eltelt hónapokban például közel feleannyi gyerek, nagyjából kilencven, hiányzott több mint ötven órát, mint tavaly.
A csökkenés ennél is drasztikusabban érintette az igazolatlan órák számát. Ma már alig akad olyan gyermek a pécsi iskolákban, akinél halmozódik az igazolatlan órák száma.
A pozitív adatok mögött az az új szabályozás van, hogy riasztják a szülőt, amint a gyerek 10, 30 illetve 50 órát hiányzik.
– Ha a gyermek igazolatlanul mulaszt a kötelező tanórai foglalkozásról, az iskola igazgatójának jelentési és értesítési kötelezettsége van. Az iskola köteles a szülőt – és a tanuló kollégiumi elhelyezése esetén a kollégiumot is – értesíteni a tanköteles tanuló első alkalommal történő igazolatlan mulasztásakor. Az értesítésben fel kell hívni a szülő figyelmét a mulasztás következményére – közölte a kormányhivatal.
A szigorú szabályozás szerint 10 órás mulasztás után a járási gyámhivatalt, 30 órás mulasztás után járási hivatal szabálysértési hatóságát is értesítik.
Ötven óra után nincs mese: a gyámhivatal kezdeményezi a Magyar Államkincstárnál az iskoláztatási támogatás teljes összegének szüneteltetését. A pénzt csak akkor folyósítják ismét, ha a gyermek a következő három hónapban öt óra alatt tudja tartani az igazolatlanul mulasztott órák számát. Az igaz ugyanakkor, hogy a szeptemberi tanévkezdéskor a gyermek „tiszta lappal” indul.
– A rendszer főleg azoknál a családoknál hasznos, amelyeknél a szülők nem figyelnek eléggé a gyerekre. A többségnél, a felelősen gondolkodóknál viszont eddig sem okozott gondot a hiányzás. Nem gyűjtögetik ugyanis tömegével a gyerekek az igazolatlan órákat – mondta lapunknak Uzsalyné Pécsi Rita, a négy kertvárosi iskolát működtető Megyervárosi Iskola főigazgatója.
Szerinte is kellett már egy olyan szabály, amellyel kordában lehet tartani az iskolakerülést; eddig ugyanis minden intézményben voltak problémás gyerekek, akiknél a felszólítások sem használtak. A pénz megvonása viszont nagyobb figyelemre készteti a szülőket.
[box title=”Szegénységellenesség?” box_color=”#8b66c1″]Az új rendszer bírálói szerint az szegénységellenes, ám erre Soltész Mikós, az illetékes szaktárca államtitkára azt mondta: az intézkedés éppen a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekért van. Az felzárkózásuknak alapja ugyanis az iskolai tanulás – mondta. [/box]