A Szimfonikus Roma Zenekar (SziRom) debütáló zenekari fellépésével tavaszváró nemzetiségi koncertet tartottak péntek este a pécsi Kodály Központban.
Az esemény kiemelt célja a roma nemzetiség társadalmi beilleszkedésének elősegítése és elfogadottságának erősítése volt. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára a zenészek színre lépése előtt olyan országszerte egyedülálló rendezvénynek nevezte az estet, „amelyre mindannyiunknak nagy igénye és szüksége van”. A roma, cigány kultúra a magyar kultúrának elválaszthatatlan, szerves része – fogalmazott a politikus, majd a „világot meghódító” Snétberger Zenei Tehetség Központ zenészeinek, cigány festőművészek és a televíziós tehetségkutatókon előkelő helyezést elért roma származású művészek és az estet szervező pécsi Gandhi Gimnázium hagyományőrző együttesének, kórusának sikereit is méltatta. A kultúra egymás jobb megértésére, csodálatára, szeretetére és megbecsülésére ad lehetőséget, az értetlenség, a tudatlanság és a kirekesztés ellenében – hangsúlyozta.
Langerné Victor Katalin, az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében a SziRom tagjait méltatva úgy fogalmazott: „olyan örökség folytatói ők, amely zenészdinasztiákat teremtett”. Azt hangoztatta, hogy „a zene megszólaltatja a lényeget, senkit nem zárhatunk ki ezen egyetemes kultúrkincs adta boldogságból, vélt vagy valós hátrányai miatt”.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere kiemelte: büszke arra, hogy a pécsi Gandhi Gimnázium „minden nehézség dacára, sokszor ellenszélben” vállalja a roma fiataloknak „életpálya-utat” biztosító misszióját.
A koncerten Vivaldi Négy évszak című művének Oscar De Manuel spanyol flamenco zenész által készített átiratát hallhatta a közönség. A húsz zenészből álló, többnemzetiségű SziRom zenekar fellépő művészek kilencven százaléka roma származású.