Kiakadtak a társasházak az új díjrendszeren. Nem aratott osztatlan sikert a közös képviselők körében az, hogy idén januártól a társasházaknál a közös költség része lett a hulladékszállítási díj. Szerintük ezzel a nem fizetőknek kedveznek. A Biokom szerint eddig is közös edényt használtak.
Január elsejétől nem kapnak a lakások külön a szemétdíjról szóló számlát, hanem a szolgáltatásért fizetendő összeget a közös képviselőnek kell odaadni. Az új rendszer bevezetését azzal indokolták, hogy mivel a társasház egyetlen edényt használ, nem áll külön-külön az egyes lakókkal szerződéses jogviszonyban a szolgáltató Biokom Kft., ezért egy közös számlát bocsátanak ki az adott háznak.
Lapunknak azonban többen is azt jelezték, hogy a fentiek miatt – a megváltozott díjszámítás okán – többet kell fizetniük, mint eddig, sőt, tartanak attól is, hogy a nem fizető lakók miatti többletteherért is a közösségnek kell jótállnia.
Nagy László, az egyik kertvárosi panelház közös képviselője levelet írt szerkesztőségünknek. Mint jelezte, egy panelházban nem a gazdagabb rétegek laknak, hanem a szegényebbek, s kérdéses, hogy ha a szolgáltatónak nem sikerült a kintlévőségeit behajtania, akkor nekik ez hogyan sikerülhet.
Kérdés az is, hogy ha a „felmosórongy pótlására nincs pénz a közös költségből, akkor képes lesz-e a ki nem fizetett díjak behajtására, az ügyvédi, bírósági eljárások megfizetésére a társasház?
Mint azt a Biokom Kft. pr-menedzsere, Lóczi Szidónia a Pécs TV-nek elmondta, a közös használatú edény ugyanúgy funkcionál, mint például a lépcsőházi világítás, amelyet szintén mindenki használ, így az edények esetében sem lehet pontosan megállapítani, hogy melyik háztartás mennyi hulladékot tesz bele.
Hozzátette: a Biokom korábban is a társasházakkal volt szerződésben, nem pedig a lakókkal, csupán a korábbi megállapodás melléklete szólt arról, hogy miképpen osztják fel az adott házak a hulladékszállításért fizetendő díjat. Ez utóbbi – emelte ki – vesztette most hatályát januárban, a szerződések azonban továbbra is élnek.