Rengeteg vitát indít a nagy kérdés: szüksége van az ember szervezetének húsra, illetve állati eredetű fehérjére? És egyébként is, létezhet normális élet anélkül, hogy ezeket fogyasztanánk? Nos, van egy jó hírünk, a veganuár kihívásnak köszönhetően mindenki a saját tapasztalatai alapján dönthet.
Ha valaki ugyan „ragadozóként” él, vagyis eszik húst, tejterméket, tojást, ennek ellenére érdeklődik más életformák iránt, akkor ajánljuk neki az egy hónapos kihívást, mely során a vegán étkezési formával ismerkedhet meg.
Kik a vegánok?
Alapvetően olyan vegetáriánusok, akik nem csak a húst, de minden állati eredetű terméket kitiltanak a konyhájukból. Azaz növényalapúan étkeznek „a testükért, az állatokért, és a környezetért”. A vegán kifejezés 1944. november 1-e óta, a brit Vegan Society megalakulásának napja óta használatos.
A veganizmus a Vegan Society alapító okirata szerint egyébként nem kizárólag az állatokról szól, hanem a filozófiáról, az egészségről és a környezetvédelemről is. Tehát egy filozófiát és életmódot jelöl, amely amennyire lehetséges, igyekszik kizárni az állatok kizsákmányolásának és a velük szembeni kegyetlenségnek minden formáját, étel, ruházat, vagy bármilyen más célból. Tágabb értelemben elősegíti az állat nélküli alternatívák fejlesztését és használatát az emberek, állatok, és a környezet javára.
A veganizmus kicsi, de folyamatosan növekvő mozgalom. Már Pécsett is működik például vegán étterem, mely rendkívüli népszerűségnek örvend még az alapvetően húsevő lakosság körében is.
Miért lehet jó ez az életstílus?
Erre a kérdésre Mauks-Tóth Vivien, pécsi vegán gasztro-blogger válaszolt lapunknak.
– 8 éve vagyok vegetáriánus és 4 éve vegán. A kizárólag növényi alapú táplálkozást a hitbeli meggyőződésem alapozta meg, mellyel egyébként a gyerekeimnek is példát mutatok. Ezen kívül egészségügyi szempontból is nagyon fontosnak tartom a minőségi vegán táplálkozást, és nem utolsósorban környezetvédelmi, fenntarthatósági és állatvédelemi okok vezetettek el a vegetarianizmustól a vegán táplálkozásig. Sosem éreztem lemondásnak az állati eredetű termékek elhagyását, talán ezért is sikerült egyik napról a másikra teljesen vegánná válnom. A célom, hogy ne csak állati eredetű termékektől mentes, de a cukrot, a fehér liszteket és az adalékokat is mellőző, egészséges ételeket készítsek. Legyen szó előételekről, főételekről, vagy akár desszertekről – mondta el lapunknak.
Íme néhány a vegán anyuka kedvenc ételei közül:
Hogy működik a kihívás?
Egyszerű. Minimum egy hónapra át kell alakítani a táplálkozási szokásokat. Méghozzá a már leírt, vegán életmód szerint. Rengeteg receptet tálalunk az interneten, hogy a finomabbnál finomabb ételek segítségével meg se érezzük a kihívást ebben a változásban. Emellett több ingyenes applikációt is kifejlesztettek, amik a veganuár teljesítésében segítenek. Nem csupán elkészítési tippek, de bevásárlólisták és hasznos tanácsok is találhatóak az alkalmazásokban. A vegán hónap alatt nem csak fogyást tapasztalhatunk, de egészségesebbnek is érezhetjük magunkat. És ha már ez a neve, miért is ne lehetne már január, vagy február a kiszemelt hónap? Hajrá!