Belehúztak a pécsi képviselők, hiszen az év utolsó közgyűlésén hetven naprendi pontot tárgyaltak a képviselők. A témák között számos érdekes és fontos ügy szerepelt, így például a korábban beadott rengeteg fejlesztési pályázat megvalósításáról, a PVSK számára építendő új, mulitfunkcionális sportcsarnokról, a helyi építési szabályzat módosításáról, valamint a Pécsi Balett önálló szervezetté alakulásáról is döntöttek.
Az esztendő utolsó képviselő-testületi ülése előtt adtak át az önkormányzat által alapított két díjat. Idén a Vilmos Püspök-díjat kiemelkedő tudományos munkájáért Dr. Gerlinger Imre fül-orr-gégész professzor kapta, a közoktatás és közművelődés területein elért sikerei, valamint közösségépítő, kultúraszervezői és aktív civil munkásságának elismeréseként Dombi Erzsébet érdemelte ki az Aidinger János-díjat. A Csonka Ferenc-díjat Réfi Eszter veheti át a sport népszerűsítése, az egészséges életre nevelés, az aerobik sportág területein elért sikerei, valamint közösségépítő, sportszervezői munkásságának elismeréseként a Lauber Dezső Sportcsarnokban tartott aerobik gálán, míg a Rajczy Péter-díj Ornódi Zsuzsannának jutott, aki az elismerést a Janus Gimnázium szalagavatóján veheti kézhez a közoktatás területén végzett kiemelkedő tevékenysége eredményeként.
A nemrég alpolgármesteri címéről lemondott Girán Jánost a Városfejlesztési és Kommunális Bizottság elnökévé választották. Az első nagyobb szócsatát az iskolák állami tulajdonba vétele adta. Az ellenzék természetesen nem támogatta az elképzelést, mondván, csak hátrány éri a várost. Mind a szocialista Gulyás Emil, mind a DK-s Kunszt Márta úgy vélekedett, hogy az iskolák Klik-hez kerülése komoly problémákat eredményez szakmai és egyéb vonatkozásban.
Kővári János is úgy gondolta, hogy az iskolák szegényházakká válnak, bár azért azt megjegyezte, hogy néhány intézmény egyházi fenntartásba kerülése nem okozhat gondot, hiszen Magyarországon az elmúlt évszázadokban az egyház alapított oktatási intézményeket és tanította az embereket. Csizi Péter országgyűlési képviselő hozzászólásában hangsúlyozta, hogy az oktatás finanszírozása mindig is állami feladat volt, így a mostani döntés csak megerősíti azt a kívánalmat, hogy a szakmai munka irányítása és az iskolák mint vagyontárgyak egy kézben legyenek a továbbiakban.
Megjegyezte, hogy rengeteg intézményt kellett a korábbi években bezárni, mert egy adott település nem tudta hozzátenni saját forrásait az iskolák fenntartásához. A mostani döntés következtében viszont már nem kell aggódni az oktatás miatt, mindenki megfelelő képzésben részesülhet – a legszegényebb régiókban is.
Az ebédszünet után a képviselők megszavazták, hogy egy igen egyedi és különleges Zsolnay-kandallóval gazdagodjon a világhírű Gyugyi-gyűjtemény. A 26,4 millió forintot érő régiséget a BÁV legutóbbi művészeti aukcióján szerezte meg a város.
Szintén jelentős döntést hozott a közgyűlés akkor, amikor a helyi közösségi közlekedéssel kapcsolatos fejlesztések kerültek terítékre. Érdekes fejleményként csökkentik a bliccelőkre kiszabott büntetéseket, hiszen a bérlet áránál magasabb, ugyanakkor a jelenleginél alacsonyabb összegű pótdíj javíthatja a fizetési fegyelmet, a kintlévőségek beszedésének hatékonyságát, megakadályozva a kintlévőségek gyors felhalmozódását. Ezért a pótdíjak mindössze két lépcsőben emelkednek majd, azaz az alappótdíj összegét 15 napig lehet majd kiegyenlíteni, s majd csak azt követően emelkedik maximum a duplájára – amennyiben addig nem fizették meg.
A Centrum parkolóban hamarosan elkészül az elektromos autók számára épülő töltőállomás. A 15 millió forintos beruházás során egyszerre két e-autót lehet majd tölteni, az állomás egy átlagos elektromos hajtású személygépjármű akkumulátorát 25-30 perc alatt képes lesz feltölteni 80%-os töltöttségi szintre.
Elkezdődhet az elektromos bringák rendszerének kiépítése is, emellett rendelkezésre áll az új vásárcsarnok megvalósítására szükséges nettó 2,78 milliárd forint, így két év múlva – a remények szerint 2018. november végére – elkészülhet a várva várt új piaci komplexum.
Nincs már akadály a kulturális intézmények (óvodák, iskolák) infrastruktúra-fejlesztése, a kertvárosi és uránvárosi orvosi rendelők megépítése, valamint a kerékpáros hálózat bővítése előtt.
Önkormányzati bérlakásokban helyeznek el hajléktalanokat egy lakhatási program keretében, amelynek keretében 30 fedél nélküli emberen igyekeznek segíteni és emberhez méltó lakókörülményeket teremteni.