Az elmúlt napokban a Duna vízjárását befolyásoló, nagy területre kiterjedő, jelentős csapadék nem volt és a jövő hét közepéig nem is várható, így a szakemberek nem számítanak újabb árhullámra a Dunán – derül ki az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) legújabb közleményéből.
Az OMIT szakembereinek irányításával az árhullám levonulását követő védekezés ütemezetten zajlik. A szakemberek az egységeket a tetőzés után várható árvízi jelenségek kezelésére. A gátak állapotát folyamatosan ellenőrzik, a kritikus helyeken meghozták a megfelelő intézkedéseket.
Bajánál a víz szintje vasárnap estére a III. készültségi szint (900cm) alá süllyedt, ezzel a Duna hazai szakaszain már sehol sincs II. fok feletti készültség.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) legfrissebb adatai szerint hétfőn délelőtt Nagybajcsnál 466 centiméteres volt a Duna vízállása, ami csaknem 4 és fél méterrel marad el a csaknem 10 nappal ezelőtti rekordtól. Komáromban és Esztergomban is 4,5 méter környékére apadt a vízszint, szemben a 8 méter feletti rekordokkal.
Budapesten legutóbb 559 centimétert mértek, ami csaknem 3 és fél méterrel alacsonyabb, mint az egy héttel ezelőtti tetőzéskor mért 891 centiméter.
Pakson több 220 centimétert, Baján és Mohácsnál pedig már több mint egy métert apadt a folyó.
Az OMIT tájékoztatása szerint befejeződött a dunai árvíz légi felmérése. Az OVF megbízásából végzett repülőgépes felmérés mintegy 1250 négyzetkilométernyi területet érintett a Duna teljes vonalán. A 2800 kilométeres repülési útvonalon 8600 felvétel készült.