A pécsi erőműben már tíz éve hasznosítják a kukák mellé kitett karácsonyfákat, idén 40 tonnányit gyűjtöttek össze. Azért nem tanácsos otthoni kályhában, kazánban eltüzelni a fenyőfákat, mert a fa magas gyantatartalma miatt az égéstermék lerakódhat a kéményben.
Az országban először Pécsett kezdték el a fenyőfák hasznosítását az ünnepek után. A gyűjtés azóta sem állt le, minden évben január 7-től indul a Biokom Nonprofit Kft. kommunális járata.
A fákat a pécsi erőműbe szállítják, ahol elégetik azokat.
A fenyőt erdei aprítékkal, faipari és mezőgazdasági melléktermékekkel keverik össze, hogy a gyantatartalma ne okozzon problémákat a kazánban.
– A pécsi erőmű egyedülálló az országban, hiszen itt kezdtük először hasznosítani a karácsonyfákat. Most ott tartunk, hogy az ünnepek után 40 tonnányi fát gyűjtünk be. Ez 85 távfűtéses társasház fűtésére elegendő – mondta Rudolf Péter, a Pannon Hőerőmű Zrt. vezérigazgatója.
Bár ez soknak tűnik, de még több lehetne.
Országos szinten 2 millió fenyőfát hajítunk ki az ünnepek után.
Ezzel pedig országosan tízezer háztartás egy havi fűtését lehetne fedezni az ünnepek után kidobott fenyőfák eltüzeléséből – teszi hozzá Rudolf Péter. De ennek csupán tíz százalékát hasznosítják, Pécsett viszont az összeset.
Veszélyes lehet az otthoni égetés.
Rácz Henriett a Biokom Nkft. vállalatszervezési vezetője kiemelte: nem ajánlják az otthoni égetést, éppen ezért január 31-ig még elviszik a kukák mellől a szebb napokat is megélt tűlevelűeket. Aki viszont ezután dobná ki a fáját, a Biokom bármelyik hulladékudvarában megteheti ezt.