Ha minden a tervek szerint halad, a tavasz első napján megnyílik a néhai Magasház helyén jelenleg is nagyon szép ütemben készülő park! Íme minden, amit tudunk a város legújabb teréről!
Nemsokára már gyerekek játszhatnak a 2016-ban elbontott Magasház helyén készülő parkban, ami kifejezetten jó hír annak tükrében, hogy milyen több évre visszamenő „kalandos” története is van a Szigeti út és a Megyeri tér között fekvő területnek.
A Magasház után
A szemmel láthatóan nagyon szép tempóban készülő park sztorija nyilván ott kezdődik, ahol egy másik történet véget ért. A 25 emeletes szellemház már több mint 3 éve eltűnt Pécs városképéből, köszönhetően egy meglepően gyors – kevesebb mint egy évig tartó – bontási folyamatnak, mely végleg pontot tett az üresen és omladozva álló toronyház több évtizedes kálváriájának végére.
Miközben a Magasház egyre alacsonyabb ház lett, az épület környékén élők bevonásával elkészült a „Magasház Konzultáció” néven futott közvélemény-kutatás arról, hogy mi is történjen Közép-Európa egyik legnagyobb galambdúcának hűlt helyén. A nép pedig arról döntött, hogy a Magasház helyén egy parkot szeretne. Miután az „épületcsoda” eltűnt, a területet 2017 év elején nyitották meg a pécsiek számára, az előző városvezetés már ekkor rendelkezett a park kialakítására elkülönített bruttó 134 millió forinttal (ez az összeg már 2016 novemberében megvolt).
Ugyan a terv az volt, hogy ekkor megkezdik a park munkálatait, de ez nem jött össze, mivel a kivitelezési közbeszerzést több alkalommal újra kellett indítani az építőipari árak megemelkedése miatt. A harmadik közbeszerzést az RPSC Holding Kft. nyerte nettó 126 millió forintos vállalási összeggel, a cég pedig tavaly nyáron el is kezdte a munkát a területen.
Tavasszal miénk a park!
A park láthatóan napról napra egyre parkszerűbb, megtörtént a füvesítése, számos fát és cserjét ültettek már. Egészen pontosan: 2350 négyzetméternyi területet füvesítettek, 38 új fát és 911 cserjét ültetettek el. A park nyugati oldalán, az új parkolók (köztük akadálymentesített és elektromos autótöltővel ellátott parkolóval) mögött áll már a játszótér, míg a terület déli oldalán egy új pavilon épül, mely a későbbiekben egy vendéglátóhelynek adhat helyet.
A kivitelező egyébként december 23-án (a teljesítési határidőn belül) már készre is jelentette a munkálatokat, a műszaki átadás-átvétel folyamata pedig január 7-én megkezdődött. Ez azt jelenti, hogy innentől kezdve 25 napjuk van arra, hogy az esetlegesen felmerülő hibákat február 1-ig kijavítsák, ezt követen indulhatnak meg a használatbavételi és forgalomba helyezési eljárások. És akkor a lényeg: a tervek szerint március 1-jén megnyílik a park!
Nem volt egyszerű menet
A park tehát lassan megnyitja kapuit a pécsiek előtt, de azt azért meg kell említeni, hogy az idáig vezető út nem volt épp sima, hiszen a Magasház-telek egészen 2017 júniusáig – amikor is a pécsi önkormányzat átvette – egy felszámolás alatt álló cég birtokában volt. Mivel a Magasház után évekig semmilyen adót nem fizettek, több százmilliós tartozást halmoztak fel az önkormányzattal szemben.
Sőt, a bontási költség is ezt a céget terhelte volna, abból kifolyólag, hogy a cégnek kellett volna elbontania az életveszélyesnek minősített épületet. Egy jogszabály-módosításnak volt köszönhető az, hogy az akkori önkormányzat elérte, hogy a bontás költségeit a város beszámíthassa a telek visszavásárlásakor.
Egy szocialista „csodaépület”
A Magasházat 1974-ben kezdték el építeni, méretével demonstrálva a város fejlődését. A gond csak az volt, hogy ezt az akkoriban használatos IMS-technológiával tették, amit viszont nem az előírásoknak megfelelően alkalmaztak.
Ennek meg is lett az eredménye másfél évtized elteltével: 1983-ban vették észre, hogy rozsdásodnak a vashuzalok, ám a teljes kiürítés csak 1989-ben történt meg, mikor szakértők is megállapították, hogy a toronyház életveszélyes.