A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) szerint a magas színvonalú közszolgáltatások igénybevételéhez fűződő alapjogokat garantáló szándéknyilatkozat, nem pedig szerződés az a megállapodás, amelyet a megyei önkormányzatok elnökei október 1-jén írtak alá a kormánnyal, s nemzeti érdek a megyék konszolidációja.
A szervezet az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: álláspontja szerint Magyarország érdeke, a fenntartható fejlődés és az itt élő emberek boldogulásának egyik legfontosabb feltétele a változás – a feladatok, a felelősség és a finanszírozás rendszerének teljes újragondolása -, így a nemrég aláírt szándéknyilatkozat az első lépés a hatékony, gazdaságos közszolgáltatások megteremtéséhez.
Mint hozzátette, e cél elérése érdekében az állam átvállalja az oktatási, egészségügyi, gyermekvédelmi és szociális feladatok ellátásának kötelezettségét, garantálja az intézmények biztonságos működésének feltételeit, átveszi az ott dolgozókat, valamint segítséget nyújt a megyei önkormányzatoknak önhibájukon kívül keletkezett adósságaik rendezéséhez.
Az önkormányzati szövetség kiemelte: az egészségügyi intézmények a Nemzeti Erőforrás Minisztérium irányítása alatt működő Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez (GYEMSZI), az egyéb intézmények a megyei kormánymegbízottak által irányított intézményfenntartó központokhoz kerülnek.
Kitértek arra is, hogy a megyei önkormányzatok legfontosabb küldetése 2012 januárjától a területfejlesztés, az aktív fejlesztéspolitika területi képviselete lesz.
„A kormány és a megyei önkormányzatok elnökei által 2011. október 1-jén aláírt megállapodás nem szerződés, hanem a felek közös szándéknyilatkozata, amely jogkövetkezményekkel nem jár, kötelezettséget nem származtat”- fogalmazott közleményében a MÖOSZ. Hangsúlyozta: az aláírást a jogalkotó munka követi, különös tekintettel az Országgyűlés elé kerülő sarkalatos törvényekre.
A szövetség álláspontja az, hogy a megállapodás jellege miatt annak aláírásához nem volt szükség a közgyűlések jóváhagyására, ugyanakkor – mint írták – a megyei elnökök tájékoztatni fogják a közgyűlések tagjait a szándéknyilatkozat tartalmáról és céljairól.