-0 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaNemzetközi díjra jelölték a Bartók CD-jét

Nemzetközi díjra jelölték a Bartók CD-jét

A pécsi Bartók Béla Férfikar tavaly tavasszal megjelent Erkel-lemezét egy rangos nemzetközi zenei szervezet a 2011-es év tíz legjobb cd-je közé választotta kóruszene kategóriában. A Lakner Tamás vezette férfikar egyetlen magyarországi kórusként vesz részt a versengésben, ráadásul csupa professzionális (az éneklést főhivatásként űző) együttes társaságában.

– Óriási elismerés már a jelölés ténye is – szögezi le Lakner Tamás karnagy, a Bartók Béla Férfikar vezetője. – Tavaly Kocsis Zoltán Bartók-lemeze került a legjobbak közé, én sosem gondoltam, hogy valaha is részünk lehet e megtiszteltetésben.

– Kik döntenek erről?
– Az International Classical Music Awards (ICMA) nevű szervezet, amely Európa vezető hanglemez-magazinjainak főszerkesztőiből áll. Minden évben több ezer vadonatúj lemezt értékelve jelölik tizennégy kategóriában az általuk legjobbnak ítélt tíz kiadványt. A mienk a Hungarotonnál jelent meg, s abban áll a különlegessége, hogy Erkel Ferenc valamennyi kórusművét tartalmazza. Ő volt az úgynevezett dalár-mozgalom elindítója, legfőbb szorgalmazója. S minekutána ezt elsősorban férfikarok alkották, szerzeményeit azokra írta. Soha senki nem vette lemezre őket, de egy részük közkézen forgott, igaz, nem az eredeti, hanem a kor igényeinek megfelelő, aktualizált szöveggel. Mi az eredeti verzióhoz tértünk vissza. Budapestről, a Széchenyi Könyvtárból és a gyulai Erkel Múzeumból gyűjtöttem össze a kéziratokat, azok alapján igyekeztem rekonstruálni a műveket. Ez sok esetben nem is volt olyan egyszerű, ugyanis néhánynak csak a szólamkottái voltak meg, a partitúrája nem, ráadásul a legtöbbön az írás is elég nehezen volt olvasható.

– Egyéb érdekességeket is rejt a lemez.
– Két népi ihletésű mű is helyet kapott rajta, közülük az Elvennélek én, ha adnának címűt Erkel a Pécsi Dalárdának ajánlotta abból az alkalomból, hogy tiszteletbeli tagjukká választották. A hazafias és királydicsőítő darabok mellett természetesen a Himnuszt is felvettük, ami ugyancsak ritkán szólal meg férfikari előadásban. Mindezt a Hungaroton kiegészítette a komponista István király című operájából felcsendülő részletekkel, melyet Somogyváry Ákos vezényel.

– Mikor derül ki a végeredmény?
– Február 20-án. A régi zenétől az opera dvd-ig kategóriánként tíz-tíz jelölt közül nevezik meg végül a legjobbat. Egyéb helyezések nincsenek. Viszont aki Nantes-ban átveszi majd az elismerést, biztos lehet benne, hogy nemzetközi színtéren is komoly szakmai figyelem irányul a lemezére. Ez óriási reklámértékkel bír.

– A Bartók Férfikarnak a kóruszene kategóriában kik a vetélytársai?
– Óriási nevek, nagy hagyományú, világszínvonalú kórusok, például a Bayerischen Rundfunks és a Swedish Rádió kórusa, a Warsaw Phiharmonic Choir vagy a Münchener Symphoniker Choir. Mind-mind profi együttesek.
Harminc éve vezetem a kórust, s ezalatt nagyon hosszú utat tettünk meg. Kétszer nyertünk kórusolimpiát, a Hungarotonnál több lemezünk is megjelent, s most a kontinens legjobb kórusai között emlegetik a férfikart. Bárhogyan alakul is a végeredmény, nincsen szégyenkeznivalónk. Annál is inkább, mert a lemez több szállal kötődik Pécshez: a felvételek a Kodály Gimnázium aulájában készültek, s miután az ítészek kizárólag hangzás alapján döntenek, az elismerés vitathatatlanul a zenei vezető, Dobos László munkáját is dicséri.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő