Jövőre már egész tanévre leszerződtethetik a végzős tanárszakos egyetemistákat.
Mintegy 1500 pedagógus dolgozhat úgy a hazai oktatási-nevelési intézményekben, hogy nincs diplomája – erre következtetett a Népszava a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence válaszából, amit az LMP országgyűlési képviselője, Kanász-Nagy Máté írásbeli kérdésére adott.
A képviselő azt szerette volna megtudni, hogy éves bontásban hogyan alakul a diploma nélkül tanítók száma a közoktatásban, részletes adatokat ugyan nem kapott, de annyi kiderült, hogy a jelenlegi tanévben a foglalkoztatottak egy százaléka olyan pedagógus, aki nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel. A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatai szerint a 2022/2023-as tanévben 147,2 ezer volt a főállású pedagógusok száma, ennek az egy százaléka tehát 1472.
A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás szerint a szám helytálló, hozzátette, a rendszerváltás óta sosem voltak ennyien, akik diploma nélkül pedagógusokként dolgozhattak oktatási-nevelési intézményekben.
Mint írja a lap, a vonatkozó törvények óvodapedagógus és testnevelő tanár esetében, valamint szakmai tanár, szakoktató, gyakorlati oktató munkakörökben teszik lehetővé az állások felsőfokú végzettség nélküli betöltését. Emellett a tanárképzésben és a tanítóképzésben részt vevő végzős, tehát még felsőfokú végzettség nélküli hallgatókat is lehet szakmai gyakorlat címén óraadóként, felügyelet mellett alkalmazni.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője kifejtette, a jelenség egyre gyakoribb a tanárhiány miatt, de nem mindig csak végzősöket alkalmaznak (és nem mindig felügyelettel), volt, hogy alsóbb évfolyamos, elsőéves egyetemistákat is beosztottak iskolai munkára, napköziztetés, felügyelet mellett helyettesítő órák megtartására. Ez szerinte jogellenes, de „jobb, mint a semmi, vagy mint hogy megint Marikát, a takarítónőt küldjék be fizikaórát tartani”.
Január 1-jétől egyébként a státusztörvény már azt is lehetővé teszi, hogy az utolsó éves tanárhallgatókat ne csak szakmai gyakorlat keretében, hanem legfeljebb egyéves időszakra szóló, határozott idejű megbízási szerződéssel is lehessen óraadóként alkalmazni – foglalta össze a Népszava.