Nem tudja ellátni a pécsi gyerekklinika a sürgősségi pszichiátriai feladatit, bár erre kötelezettsége van – ezt állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. A klinikán viszont azt mondják, az ellátási kötelezettségüknek eleget tudnak tenni: összedolgoznak például a felnőtt pszichiáterekkel és a járóbeteg-rendelőkben dolgozó szakemberekkel. Miközben egyre több gyermek szorulna segítségre.
Nincs a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának akkreditált gyermekpszichiátriai osztálya, sem ilyen szakorvosa – állapította meg a Szabó Máté országgyűlési biztos. Orvoshiány van a gyermekpszichiátriai ellátásban, miközben egyre kritikusabb a gyermekek mentális állapota – olvasható az ombudsman közleményében, amelyet minap hozott nyilvánosságra a távirati iroda.
Borza Beáta, az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa Hivatalának főosztályvezetője pedig úgy látja, hogy hiába van területi ellátási kötelezettsége – akár sürgősségi ellátásra is – a pécsi gyermekklinikának, azt nem tudja ellátni. A gyerekpszichiátrián ugyanis korábban ketten dolgoztak, de mindketten távoztak az intézménytől – így Borza.
A pécsi klinikára nem csupán fizikálisan megsérült gyerekeket hozzák be, hanem azokat is, akiknek valamilyen pszichés problémájuk van. Ugyanakkor például egy gyógyszerrel elkövetett öngyilkossági kísérlet esetében, miután kimossák a gyermek gyomrát, egy pszichiáternek kellene foglalkoznia a pácienssel. De nincs. Az ombudsman szerint emiatt nem tudja a pécsi klinika teljesíteni a kötelezettségét.
A klinikán viszont azt mondják, az akut eseteket meg tudják oldani. Dr. Hollódi Katalin, a PTE Gyerekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese szerint a felnőtt pszichiátriai klinikával történt – immáron tíz éve – megkötött megállapodás alapján – segítséget kapnak a serdülő gyerekeket akut ellátásában, akiket később a járóbeteg-ellátásra irányítják.
Az ombudsman szerint olyan önálló gyerekpszichiátriai osztályokat kellene létrehozni, ahol nemcsak pszichiáterek, hanem például családsegítők is dolgoznának. Ehhez azonban több tíz millió forint kellene. Az igazgatóhelyettes szerint viszont az orvoshiányt fizetésemeléssel meg lehetne szüntetni, mert akkor a doktorok nem mennének el külföldre.
A városi járóbeteg-ellátást végző Egyesített Egészségügyi Intézmények gyermekpszichiáter főorvosa, dr. Horváth Ágnes szerint csak hozzá naponta hét-nyolc tinédzser jön, általában szorongásos, depressziós tünetekkel. De egyre többen vannak azok, akik öngyilkosságon gondolkodnak, vagy már meg is kísérelték. Tavaly például 15 ilyen betege volt.
– Nem is meghalni akarnak, hanem másképpen élni. Nincsenek megfelelő megküzdési, megbirkózási stratégiáik, kilátástalannak látják a helyzetet, nem kapnak megfelelő segítséget – mondta a PécsTV-nek a szakember.