Jó pár éve a terület még egy elvadult, gazos, a hőerőmű által zaggyal szennyezett, mindenki által messziről került vidék volt, ma viszont a családos pécsiek egyik kedvenc hétvégi kikapcsolódását jelenti az ott található szabadidőparkkal, játszótérrel, rendezett tóval. Nem mellesleg a tőle nem messze telepített napelempark egyedülállónak minősül egész Közép-Európában. Ez a mai Tüskésrét.
A kezdetek
Az első érdembeli lépést a városvezetés 2011-ben tette, mikor megvásárolta az államtól a négyszáz hektáros tüskésréti telket. Egészen 2004-ig használta az erőmű zagy elhelyezésére a területet; az évtizedek alatt elképesztő mennyiségű, harmincöt millió köbméternyi salak és pernye halmozódott itt fel. Ekkor fogant meg a rekreációs szabadidőpark létrehozásának terve is sportlétesítményekkel, kerékpárutakkal, vízi sportteleppel.
Nemsokára komolyan felvetődött az ötlet, hogy az állatkertet és a terráriumot költöztetnék ide. Aztán ezt a gondolatot elvetették, maradt a szabadidőpark terve.
Végül 2013 nyarán tették meg az első kapavágásokat, összesen 850 ezer tonnányi földet terítettek le, mire befejeződött a feltöltés.
A napelempark
A napelempark ötlete is 2013-ban kapott szárnyra, mikor egy német cég fantáziát látott Tüskésrétben, több mint húsz focipályányi területet épített volna be kollektorokkal. Aztán elhúzódott a dolog, végül pedig nem is ők, hanem a Magyar Villamos Művek egyik leánycége hozta létre mintegy 3,5 milliárd forint uniós forrásból.
A tíz megawatt teljesítményű napelempark 140 ezer négyzetméternyi napelemet foglal magába. 2016 áprilisának végén adták át a létesítményt.
Az első sikerek
Egy magáncég vállalta, hogy az önkormányzattól bérelt telken 300 millióból alakít ki szabadidőközpontot, a tavon vízisípályát, egyéb szolgáltatásokat, ezekről először ITT írtunk. 2014 őszén láttak munkához.
Persze a városnak mindenekelőtt feladata volt, hogy 150 millióból leengedje, kikotorja, szintezze, megerősítse a partszakaszt. Az utolsó zagykazetták tájrendezése végül 2014 októberében történt meg.
Az első szolgáltatás, a wakeboard-pálya 2015. augusztus 20-án nyitott. Novemberben a futópályát is átadták a pécsieknek szabadidőparkkal, játszótérrel.
A fejlesztések ma
Az elégedettséget igazolta a park kihasználtsága, valamint az önkormányzat által indított Kertváros Konzultáció, ahol a helyiek egyértelműen megüzenték, igényelnék a további fejlesztéseket. El is indult hát a fejlesztések második üteme, amire 155 millió forintot nyert az önkormányzat.
Honnan indult és hová jutott Tüskésrét:
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Első lépésként tavaly májusban a kutyások örülhettek, hiszen egy vadonatúj, impozáns futtatóval gazdagodott Tüskésrét.
Egy kis épületet is felhúznak, ahol vécék, mosdók, öltözők lesznek, csúszdapark, mászó- és kalandpark is létesülhet. Nem is beszélve arról a műfüves, palánkkal körbevett focipályáról, amit rövidesen már át is adhatnak.
Különlegesség volt annak a minierdőnek – „Tudásligetnek” – a telepítése, ahová 650 facsemete került tavaly ősszel a Pécsi Tudományegyetem 650 éves jubileumát ünnepelve.
Csizi Péter, a térség országgyűlési képviselője végig mozgatórugója volt az eseményeknek, jelen volt az átadásoknál, számos alkalommal járt közben Tüskésrét rekultivációját illetően a kezdetektől a legújabb fejlesztésekig.