Szerencsés esetben az ember lánya saját édesanyjától, nagymamájától vagy a család más női tagjától lesi el a konyhaművészet csínját-bínját. Ám ez nem adatik meg mindenkinek. Manapság a tanulásra és a tanításra is egyre kevesebb idő jut. Így sok nő huszonéves fejjel ébred rá arra, hogy nem tud ehető ételt rittyenteni Szíve választottjának.
Kellemetlen, de nem megoldhatatlan szituáció. Manapság, ha gondjaink akadnak a konyhában csak választunk valamelyik főzőiskola tematikus kurzusai közül és máris profik szárnyai alatt tanulhatunk meg például sushit készíteni. Az ötlet jó, a lehetőség pedig egyre népszerűbb. Az interneten böngészve arra lettem figyelmes, hogy az egyik legrégebbi budapesti iskola februári kurzusai szinte mind beteltek, de a márciusi tanfolyamokra is alig akad már szabad hely.
Biztosan van, aki sznob dolognak tartja a főzőiskolákat mégis úgy vélem, ha valakinek nem volt módja otthon ellesni a fortélyokat, akkor az ilyen jellegű kurzusok igenis segíthetnek. Persze receptek alapján sok mindent el lehet készíteni, de a kétségeivel és a kérdéseivel magára marad az ember. A látványon kívül sajnos a főzős műsorok sem adnak sokkal több pluszt, jó ötleteket meríthetünk, de a konyhában végül egyedül kell boldogulnunk. A tanfolyamokon viszont folyamatosan kontroll alatt vagyunk. Páronként vagy hármasával külön pulton, saját főzőlapon dolgozhatunk, de egy profi szakács lépésről-lépésre mindent elmagyaráz.
A mai húszas-harmincas korosztálynak ez nagy segítség lehet. Ők jórészt már nem több generációs családokban nőttek fel, ahol a nagyszülők, a szülők és a gyerekek együtt éltek. Ezeknek a fiatal felnőtteknek általában dolgozott az édesanyjuk, ezért nem biztos, hogy ráért tanítgatni a lányait. Persze vannak kivételek és van, aki direkt tanítás nélkül is boldogul a fazekak között, de a mai átlagos huszonévesekre nem jellemző, hogy tudnának például rétes tésztát nyújtani. A módszertani hiányosságokon kívül pedig gyakran hiányzik belőlük az a belátás is, hogy egy-egy étel elkészítése tényleg nem igényel sokkal több fáradtságot, mint tárcsázni a pizza futár számát.
[frame]
Segítségből persze nincs hiány. Budapesten. Vidéken viszont alig találni néhány főzőiskolát, Pécsett jelenleg egy sem működik. Ezt az űrt szeretné betölteni egy fiatal házaspár. Hamarosan elindítják pécsi tanfolyamaikat, Fahéjas Kávé néven. A kurzusok egy részét maga az ötletgazda, azaz a férj vezeti majd, a többi órán háziasszonyoktól és profi séfektől tanulhatunk. Lesz fánk készítő foglakozás, áprilisra pedig egy komplett medvehagymás menüt állítottak össze. A tanfolyam részleteiről a Facebook oldalukon lehet érdeklődni. [/frame]