Befejeződött a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) harmadik, és egyben utolsó felhívására érkezett pályázatok értékelése, ennek eredményeként újabb 146 civil projekt részesül támogatásban több mint 3,36 millió euró értékben – jelentette be Kelemen-Varga Roland programvezető pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, az NCTA hét témakörében összehívott bíráló bizottságok a múlt héten meghozták támogatási javaslatukat, amelyet a pályázatot lebonyolító alapítványok – az Ökotárs Alapítvány, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány, az Autonómia Alapítvány és a Kárpátok Alapítvány-Magyarország – csütörtökön jóváhagytak. A támogató országok – Norvégia, Izland és Lichtenstein – megfigyelői és a magyar kormányt a megbeszéléseken képviselő Emberi Erőforrások Minisztériuma részéről – a korábbiakhoz hasonlóan – most sem hangzott el a kiválasztási folyamat tisztaságát érintő kritika – tette hozzá.
A pályázatok elbírálása nyomán újabb 146 civil projekt részesül támogatásban összesen több mint 3,36 millió euró értékben: 56 közepes nagyságú (itt a pályázatonként elnyerhető maximális összeg 50 ezer euró), és 90 kisprojekt (ahol a pályázatonként elnyerhető maximális összeg 15 ezer euró) megvalósítása indulhat el a következő hetekben.
Az Ökotárs Alapítvány programvezetője elmondta: a mostani döntésekkel az alap forrásait szinte maradéktalanul kiosztották. De – mint mondta – a közeljövőben esedékes a Legyél te is „On the spot!” ifjúsági tanulmányutak második felhívására beérkezett pályázatok elbírálása és eredményhirdetése. Emellett még az év végéig folyamatosan nyitva áll az „akciópályázat” felhívás, amellyel civil szervezetek egyenként legfeljebb 5000 eurót nyerhetnek rövid távú kampányok, akciók lebonyolítására.
Kelemen-Varga Roland elmondta: az Ökotárs Alapítvány a következő két hónap folyamán köt szerződést az új nyertesekkel, akiknek legfeljebb 14 hónapjuk van projektjeik végrehajtására, azaz legkésőbb 2016. április végéig kell befejezniük azokat.
A programvezető beszámolt arról is, hogy 2013 eleje óta a NCTA összesen 423 civil projektet, valamint 16 ösztöndíjas- és tanulmányutat támogatott mintegy 11,5 millió euró, azaz több mint 3,5 milliárd forint értékben.
A sajtótájékoztató háttéranyagából kiderül: a demokrácia és emberi jogok témakörében 7 közepes és 11 kicsi, a női jogok és esélyegyenlőség témakörében 12 közepes és 9 kicsi, a közösség- és szervezetfejlesztés témakörében 12 közepes és 19 kicsi, az ifjúság és gyermekek ügyében 8 közepes és 9 kicsi, a környezetvédelem és fenntartható fejlődés témakörében 6 közepes és 20 kicsi, a jóléti szolgáltatások nyújtása témakörében 6 közepes és 13 kicsi, a társadalmilag sérülékeny csoportok megerősítése témakörében pedig 5 közepes és 9 kicsi projektet támogattak.
Erős Barbara, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány stratégiai igazgatója a sajtótájékoztatón kiemelt néhány projektet, amely támogatást kap. Például a Történelemtanárok Egyletének programja a tankönyvek egységesítése ellen, azok korszerűsítéséért dolgozna, az Eötvös Károly Közpolitikai Alapítványé az iskolákban megjelenő politika kezelésében segítené a tanárokat, diákokat és szülőket, a Salva Vita Alapítvány a fogyatékkal élők munkaerő-piaci elhelyezkedését segítené, a Technológi Oktatásért Alapítvány pedig a Szeged, Miskolc és Salgótarján környékén élő 14-16 éves lányokat kívánja inspirálni és bevezetni az IT-területre. A Tarnagyöngye Egyesület kistelepülési közösségfejlesztésre, a Kibic Zsidó Szervezetek és Közösségek Szövetsége a zsidó szervezetek országos hálózatának megszervezésére, az Iskolafejlesztési Alapítvány és az Ifjúsági Unió Szekszárd a tanulók vitakészségének fejlesztésére nyert támogatást.