November 9-én folytatódnak az egyeztetések a pedagógus-szakszervezetek képviselőivel – mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, miután szerdán Budapesten találkozott öt érdekképviseleti tömörülés képviselőjével.
Az oktatási államtitkár újságírók előtt kiemelte: a szerdai találkozón – amelynek nem volt kötött napirendje – elsősorban a pedagógus-életpályamodellről és a bevezetés időpontjáról volt szó, és abban maradtak, hogy az iskolák állami kézbe vételével kapcsolatos kérdésekről novemberben folytatják az egyeztetést.
Hoffmann Rózsa úgy fogalmazott: jó esély van arra, hogy a jövő évi gazdasági mutatók kiszámításában nekik lesz igazuk, és nem az uniónak, illetve az IMF-nek, és a gazdasági növekedés lehetővé teszi az életpályamodell bevezetésével egyidejűleg a béremelést is. Addig bizalmat és nyugodt munkát kért mindenkitől.
Kérdésre válaszolva azt mondta: az esetleges 2014 januárjára történő halasztásról nem volt szó. Mint mondta, beszélt a kormányfővel is, aki szavai szerint azzal bíztatta: „minden erő afelé irányul, hogy a pedagógusok béremelése az életpályamodell indulásával együtt 2013 szeptemberétől megtörténjék”.
Hoffmann Rózsa kiemelte: a kettőnek együtt kell járnia, eddig is ez volt és most is ez az álláspontja.
Tudomása szerint ez a kormány álláspontja is – reagált egy felvetésre -, hiszen a kabinet elkötelezett abban, hogy a közoktatási rendszert megújítsa, és ennek kulcseleme a törvény és a pedagógus-életpályamodell. A szándék is teljes mértékben megvan, hogy az ehhez szükséges forrásokat előteremtsék – erősítette meg.
Ugyanakkor volt olyan szakszervezeti vélemény is, amely ennél kisebb, 20 százalékos általános béremelést tartana indokoltnak januártól, miközben a köznevelési törvény elvetését javasolta – folytatta.
Hoffmann Rózsa azt mondta: nem tudná támogatni egy olyan törvény elhalasztását, amelyet tavaly decemberben igen nagy többséggel fogadott el az Országgyűlés, és 150 komoly szakmai egyeztetés előzött meg. Ismeretei szerint a kormányzatnak sem áll szándékában lemondani a közoktatás megújításáról – közölte.
Megállapodtak a szakszervezetekkel abban, hogy az iskolai-kollégiumi munka nyugalmának a fenntartása mindenkinek érdeke – tette hozzá. Abban megerősítést kapott, hogy az érdekvédelmi tömörülések célja is a pedagógusok életkörülményeinek a javítása. Ugyanakkor ezzel együtt a közoktatás eredményességének is növekednie kell – szögezte le.
Az oktatási államtitkár megjegyezte: attól senkinek nem kell félnie, hogy az állami fenntartásba vétel után százával, ezrével bocsátanának el pedagógusokat. Ilyen szándék nincs, elbocsátás ott lehetséges, ahol a gyermeklétszám csökkenni fog – mutatott rá.
Hoffmann Rózsa a találkozó légkörét megfelelőnek ítélte, mindenki ki tudta fejteni saját álláspontját – mondta. Megjegyezte: a találkozótól nem várt többet, a tömörülések véleménye ismert volt előtte. A november 9-ei találkozóval kapcsolatban azt kérte, hogy a szakszervezetek egymás között jussanak egyezségre a legfontosabb kérdésekről – jelezte.
Az oktatási államtitkárság október 9-én a Pedagógusok Szakszervezetének, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetnek, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének postázott meghívást a szerdai megbeszélésre.
Az egyeztetés előzménye, hogy több pedagógus-szakszervezet tiltakozott miután Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter október 5-én bejelentette: a kormány a jövő évi hiánycél elérése érdekében, a 397 milliárd forintos egyenlegjavító program egyik elemeként a pedagógusok bérének emelését jövő szeptemberről 2014 januárjára halasztja.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete még aznap, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet pedig október 9-én elfogadhatatlannak nevezte a költségvetési egyenleg-javító program pedagógusokat sújtó intézkedését. A Pedagógusok Szakszervezete október 8-án bejelentette, hogy sztrájkbizottság létrehozását kezdeményezik; ehhez október 12-én csatlakozott a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. Szintén e napon az érintett szakszervezetek tanácskozást tartottak, amelyen egyetértés volt a közös fellépés szükségességében, illetve abban, hogy elfogadhatatlan a béremelés elhalasztása, és hogy veszélyben vannak munkahelyek. Mendrey László, a PDSZ elnöke a többórás megbeszélés után akkor közölte: az együttes fellépés részleteiről Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral tartandó szerdai találkozójuk, illetve az Országos Közoktatási Érdekegyeztető Tanács jövő pénteki ülése után döntenek.
Az emberi erőforrások minisztere egy október 5-ei sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nem végleges a kormány döntése a pedagógusok béremelésének elhalasztásáról, az a jövő évi gazdasági számok tükrében még változhat. Balog Zoltán közölte: „súlyos döntésekre” van kényszerítve a magyar kormány, hogy elkerülje Brüsszel túlzott deficit-eljárását. Jelezte, hogy „ez nem végleges döntés”, ő nem adta fel a reményt, és bízik abban, hogy a jövő évi számok tükrében ez még változhat.