Öt év után aktualizálták a város szociális szolgáltatástervezési koncepcióját.
Szeptember 30-án délután a városháza dísztermében rendezték meg a pécsi szociálpolitikai kerekasztal soron következő ülését, amelynek keretében a szociális ágazat helyi szereplői és szakértői vitatták meg a város új szociális szolgáltatástervezési koncepcióját. Az eseményen részt vett Varga Mónika, az Integrált Nappali Szociális Intézmény igazgatója, a kerekasztal elnöke és Nyőgéri Lajos, szociális ügyekért felelős alpolgármester is, őket kérdeztük a kerekasztal jelentőségéről és a koncepció tervezéséről.
Varga Mónika lapunknak elmondta, hogy a szolgáltatástervezési koncepciót utolsó alkalommal 2016-ban vizsgálták felül, a kerekasztal pedig az utóbbi időkben passzívabb volt, épp ezért nagyon fontos a csütörtöki megbeszélés. Mint mondta, ez a koncepció 5 évre határozza meg azokat az irányokat, amelyek az önkormányzat szociálpolitikájában, elsősorban az önkormányzati hatáskörbe tartozó szociális szolgáltatások működtetése és fejlesztése során relevánsak.
– A pandémiás időszakban megtapasztaltuk, hogy mennyire nagy szükség van a város szociális szervezeteinek együttműködésére, legyenek azok önkormányzati, egyházi, vagy civil fenntartásban. A kerekasztal célja többek között ennek az együttműködésnek az erősítése, valamint a szociális ellátások lehetséges fejlesztési irányainak és területeinek felmérése és megvitatása volt, de az igazi apropója a mindezt magában foglaló szociális szolgáltatástervezési koncepció áttekintése és felülvizsgálata volt, szakmai érvek mentén – mondta a kerekasztal elnöke.
Hozzátette, hogy az új fejlődési-fejlesztési irányok meghatározása mindenképpen pozitívumnak, előre lépésnek számít, ugyanis azok a korábbiaknál hangsúlyosabban koncentrálnak és reagálnak az ágazat szereplőinek igényeire, valamint az elkövetkező pályázati időszak változásaira és sajátosságaira, ennélfogva nagyban javulhat a szolgáltatások működtetésének és fejlesztésének a tervezhetősége. Kiemelte, hogy a megújult koncepció megalkotásakor figyelembe vették, hogy az több más önkormányzati hatáskörbe tartozó terület – például lakásgazdálkodás – hasonló stratégiai tervével is harmonizáljon.
Nyőgéri Lajos az aktuális adatok felmérésének fontosságát hangsúlyozta ki: elmondta, hogy a 2016-os aktualizálás során ez nem történt meg (a felülvizsgált dokumentum 2011-es társadalompolitikai adatokat tartalmazott).
– Bízom benne, hogy a koncepció elfogadása után a jelenlegihez hasonló aktivitás lesz tapasztalható a kerekasztal működésében, illetve az egyes szolgáltatók tevékenységeiben. Pécsre mindig is jellemző volt a szociális innovációk és szakmai együttműködések megléte, ezt a jövőben erősíteni szeretnénk. Legfontosabb célunk a kiszámítható, minőségi szociális szolgáltatások biztosítása, illetve az olyan kapcsolódó határterületekkel történő szoros együttműködés, mint például az egészségügy, vagy a közoktatás. Ebben nagy szerepe lehet a szociálpolitikai kerekasztalnak is – mondta az alpolgármester.