Viharos gyorsasággal szaporodnak a felhasználók a pár hónapja létrejött közösségi oldalon, amelyen egyrészt talált tárgyakat vesznek számba, jelenthetjük, ha elloptak tőlünk valamint vagy egyszerűen csak egy görbe este elhullajtott értékünk után nyomozunk.
Kivel ne történt volna meg, hogy minden követ megmozgatott – ha nem is annyira értékes, de – a számára oly kedves eltűnt tárgya után. Vagy ellopott, elveszett pénztárcája kapcsán legalább iratait meglelte volna valahol, elkóborolt kutyáját meglelte volna. Ilyenkor jön a szokásos Facebook-megosztás, a körlevelek, de az sem ritka, hogy hetekig apróhirdetési oldalak felett gubbasztva böngésznek a szerencsétlenül jártak, hátha valaki az ő dolgukat hirdeti eladásra.
Bár, ami elveszett, az az esetek túlnyomó részében valahol, valakinél megkerül, a jogos tulajdonosához a legritkább esetekben jut vissza a holmi.
A tatabányai Pándi Ákos éppen ezért hívta életre pár hónapja a Civil Körözési Rendszert, amely gyakorlatilag egy honlapot fed. Egy olyan webes adatbázis ez, melyhez több speciális alkalmazás is kapcsolódik. Működési alapelve az, hogy a közösség erejének felhasználásával, kapcsolatot teremt kereső és megtaláló között.
Pándi Ákos már két évtizede nyomoz, előbb a rendőrségnél űzte az ipart, de nyolc éve maszekol, azt mondja, ő és csapata már komoly tapasztalattal rendelkezik az elveszett, eltűnt, ellopott dolgok témájában.
A honlapot üzemeltető team vezetője azt mondta, a weblap legnagyobb erénye, hogy képes összehozni azt, aki keres, s azt, aki talált valamit, vagy a látókörébe került a keresett dolog. Elmondta: a közösségi oldalak képesek voltak segíteni ilyen kérdésekben, de leginkább csak szűk körben, az ő rendszerükkel viszont egy másik városba elkóborolt eb, vagy egy, az ország túlsó felén eladásra kínált lopott holmi is megkerülhet. A honlapot nem kell folyamatosan nézegetni, hiszen automatikusa, levélben jelzi, ha valakinél feltűnik az elhagyott, ellopott értékünk.
– Több száz felhasználónk van már, számuk folyamatosan emelkedik, ami az ingyenes hirdetésfeladásnak, keresések rögzítésének is köszönhető. Bátran ajánlhatjuk mindenkinek a rendszer használatát, ha eltűnt valamije, meglopták vagy éppen talált valamit. Annak is segítségére lehet, aki például apróhirdetési oldalakon böngészve szalad bele egy gyanúsan olcsó termékbe, s szívesen elinformálná, esetleg pár nappal korábban nem lopták-e el valakitől azt – mondja Pándi Ákos.
Az alapító nem titkolt célja, hogy idővel eltűnt személyek felkutatása is egyszerűbbé válik a CKR-el, s a hivatásos nyomozó szervek is szívesen használják majd a szolgáltatásokat.