Nem elég, hogy a Pécsi Tudományegyetem akár 5,5 milliárddal kevesebből gazdálkodhat idén, mint tavaly, még a nyugdíjas közalkalmazottakra vonatkozó szabályozás is hátrányosan érintheti. Az egyetemen egyelőre számokkal nem „dobálóznak”.
A pécsi universitasnak 6.700 alkalmazottja van, közülük a becslések szerint százakat is érinthet az a szándék, amely szerint a 62 évnél idősebb dolgozóknak választaniuk kell: tovább dolgoznak, vagy pedig nyugdíjba mennek. Több hazai egyetemnél súlyos ellátási és működési problémákat hozhat, ha a dolgozóiktól így vagy úgy meg kell válniuk.
A Pécsi Tudományegyetem szóvivője, Kottász Gergely közölte: a felsőoktatásban dolgozó oktatókra, kutatókra, tanárokra a kötelező nyugdíjba vonulásról szóló kormányhatározatban foglaltak nem vonatkoznak. Ugyanakkor arra számítanak, hogy sokan inkább a nyugdíjat választják, mint a munkát, aminek jelenleg kiszámíthatatlan a hatása.
A PTE-n gyakorlatilag minden területet érinthet a „vándorlás”, oktatók, kutatók, oktatást segítők, gazdálkodási-ügyviteli munkakörben dolgozók, orvosok, szakdolgozók mehetnek el az intézménytől.
Azt egyelőre csak megbecsülni lehet – több száz emberről lehet szó -, mennyien érintettek, az universitas álláspontja szerint azonban nem érdemes konkrét számokkal „dobálózni”.
– A továbbfoglalkoztatási kérelmek folyamatosan érkeznek, a határidő előtt nem lehet végleges képet alkotni a kérelmekről sem – magyarázta Kottász Gergely. – Ezt követi a munkáltatói döntés a kérelmek támogatásáról, ezután pedig legalább egy hónap a kormánytól a támogatási kérelmekre adott válasz megérkezésének időtartama. Csak ennek a folyamatnak a végén fogjuk látni, milyen mértékű problémával állunk szemben – fejezte be.
Nem csak az egyetemen okozhat problémákat a nyugdíjaztatás: jelenleg Baranyában a háziorvosok harmada betöltötte a nyugdíjkorhatárt, és vannak betöltetlen praxisok. Megfelelő utánpótlás nélkül súlyos problémák lehetnek a betegellátásban.