Az Információs és Technológiai Minisztérium (ITM) a közelmúltban közzé tette az adatokat, hányan jelentkeztek országosan a 2020 őszén induló felsőoktatási képzésekre. Általános tendencia minden egyetemnél a jelentkezők számának jelentős csökkenése, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) visszafogottabb esést produkált a többi intézményhez képest. Még nem tudni, a globális járványhelyzet befolyásolni fogja-e a Pécsre érkező külföldi diákok számát. Az biztos, hogy ha jelentősen visszaesik a (hazai és külföldi) pécsi egyetemisták száma, az nem csak az egyetem költségvetését fogja érinteni, de a város gazdaságára is negatív hatással lesz.
Országosan, az ITM adatai szerint 91.460-an adták be jelentkezésüket a 2020 őszén induló felsőoktatási képzésekre. Közülük a legtöbben, 57.799-en alapképzésre jelentkeztek, 11.719-en választották az osztatlan képzést, 16.810-en a mesterképzést. A szakképzéseket 5.132-en pályázták meg.
Mintegy 20 ezerrel kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba, mint tavaly. Ez az elmúlt 19 év negatív rekordja is: 2001 óta egyszer sem voltak olyan kevesen, mint most – írja a Népszava.
A legtöbben változatlanul az Eötvös Loránd Tudományegyetemet választották (ELTE), ezt követi a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem.
A Pécsi Tudományegyetemre összesen 22.035 jelentkezést regisztráltak, első helyezettként 5719-en választották a PTE-t.
Az első helyes jelentkezők körében 1189 fővel a legnépszerűbb a Bölcsészettudományi Kar (BTK) (csak ez a kar tudott ezer fő fölé menni), ezt követi az Egészségtudományi Kar (ETK) 924 fővel, majd a Közgazdaságtudományi Kar (KTK), 924-el. A tavalyi adatok azt mutatják, az ETK mindössze egy fővel „maradt alul” a bölcsészekkel szemben, ez az olló idén kinyílt, az ETK első helyes jelentkezőinek a száma 26 százalékkal zuhant (a BTK-n ez mínusz 6 százalék).
Országosan ellentmond a helyi adatoknak, hogy a közgazdaságtudományi képzések a legnépszerűbbek, majdnem kétszer annyian választották első helyen, mint a bölcsészképzéseket.
Pécsen az első hármastól (BTK, ETK, KTK) valamivel lemarad a Műszaki és Informatikai Kar (MIK) 771 fővel, ám tavaly még ők is elérték az ezer főt az első helyes jelentkezők tekintetében.
Őket követi a többi kar kicsivel lemaradva.
Az ÁOK növelni tudta az első helyen erre a karra jelentkezők számát, ősszel 455-en szeretnék itt megkezdeni tanulmányaikat.
A számok kedvelőinek: összességében a tavalyi első helyes jelentkezők (6595) és az ideiek (5719) számának változásait illetően mínusz 13,28 százalék a csökkenés. Az viszont biztos, hogy a PTE ezzel az országos átlag – mínusz 18 százalék – tekintetében egy kisebb visszaesést produkált, vagyis kisebb a „vesztesége” számos társintézményénél.
Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója a statisztika kapcsán lapunknak így nyilatkozott:
„Bízunk abban, hogy a folyamatban lévő beruházásaink, így például az új orvoskari elméleti tömb vagy a leendő fogorvosi elméleti tömb, valamint a híresen magas színvonalú oktatásunk együttesen segítenek abban, hogy a Pécsi Tudományegyetem népszerűsége a jövőben is megmaradjon, illetve tovább erősödjön”.
Az csak hónapok múlva, a beiratkozáskor derül majd ki, hogy a jelentkezők számának 13 százalékos csökkenése a beiratkozók számában milyen mértékben fog megjelenni, de elég valószínű, hogy megjelenik.
Nagy kérdés az is, idén mennyi külföldi diák érkezhet Pécsre megkezdeni felsőfokú tanulmányait, befolyásolni fogja-e a globális járványhelyzet a nem magyar hallgatók számát. Nemcsak az egyetem költségvetésére, hanem a város gazdaságára is komoly hatással lenne, ha jelentősen csökkenne a külföldi hallgatók száma. A legnagyobbat a lakáskiadók buknának, de sok más pécsi vállalkozás bevételeit csökkentené, ha a magyar diákok számának várható visszaesésén kívül külföldről is kevesebben érkeznének tanulni az egyetemre. A nem magyar diákok felvételi folyamatának rendje más, mint a hazaiaké, körülbelül egy hónap múlva derül ki, várható-e visszaesés a külföldiek számában vagy sem.