Közel három éve működik Pécsen a HungAIRy LIFE integrált projekt keretében elindított okosparkolási rendszer, ami modernizálta, komfortosabbá és kevésbé légszennyezőbbé tette a helyi közlekedést. A következőkben – főként azok számára, akik még nem használják – összefoglaljuk az okosparkolás alapját jelentő Parker alkalmazás legfontosabb funkcióit, valamint szót ejtünk az applikációt kiegészítő információs táblákról is.
Egyszerű és innovatív
Bizonyára sokan tudják, hogy a 2022 augusztusában kiépített pécsi okosparkolási rendszer hogyan működik: intelligens szenzorok segítségével figyeli a parkolóhelyeket, és valós időben közvetíti az adatokat a felhasználók felé. A HungAIRy LIFE integrált projekt keretében a belváros kritikus pontjain elhelyezett több mint 710 szenzornak (ami a projektben vállaltaknál 69-cel több) és 5 kijelzőnek köszönhetően a parkolóhely-keresés már nem okoz akkora fejfájást a pécsieknek és az idelátogatóknak.
A rendszer működése egyszerű, de technológiai szempontból innovatív. A beágyazott szenzorok jelzik, ha egy parkolóhely szabad vagy foglalt, ez az információ pedig azonnal megjelenik egy erre a célra fejlesztett felhasználóbarát mobilalkalmazáson keresztül. Mindezt kiegészítik a parkolók megközelítési útvonalán kihelyezett információs táblák, amelyeken a szabad parkolóhelyek száma látható.
A Parker alkalmazás
Az alábbiakban a Parker alkalmazás legfontosabb és leghasznosabb funkcióiról lesz szó, pontokba szedve. Íme:
- A Parker alkalmazásban (amit a Smart Lynx cég fejlesztett) zöld pontok mutatják a szabad, pirosak pedig a foglalt parkolóhelyeket: ez segíti az autósokat abban, hogy megtaláljanak, és célirányosan megközelítsenek egy üres parkolóhelyet, ezzel időt és feleslegesen megtett kilométereket spórolva. Nem szabad elmenni amellett, hogy mindez végső soron a belvárosi forgalom csökkenéséhez, és a levegőminőség javulásához vezet.
- Az applikáció a felhasználókat mindig aktuális információkkal látja el a parkolóhelyek foglaltságát illetően,
- Beállíthatjuk, hogy a Parker mutassa a parkolási zónákat, a mozgáskorlátozott parkolóhelyeket, rakodóhelyeket vagy az elektromos töltőállomásokat.
- Az applikáció belső navigációval segít az adott parkoló megközelítésében is.
- A Parkerből emellett – néhány paraméter beállítása után – a díjfizetést is egyszerűen kezdeményezhetjük SMS-ben (a sikeres fizetés feltétele, hogy a szoftver használója jogosult legyen SMS alapú fizetésre).
- Az alkalmazás magyar, illetve angol nyelven is használható.
- A Parker Android és iOS mobil operációs rendszerrel működő okostelefonra is ingyenesen letölthető.
Információs táblák
Az okosparkolási rendszer információs táblákkal is kiegészült. A hét darab tábla a belvárosi szabad parkolóhelyek számáról ad valós idejű információt a közlekedőknek. Ez szintén a felesleges keresgéléstől, üzemanyagfogyasztástól és a szükségtelen károsanyag-kibocsátástól kíméli meg az autósokat. A kijelzés két színben történik, ha nincs szabad parkolóhely, akkor piros nullával, ha van, akkor zöld számmal. Az információs táblák ugyanakkor csak a szabad parkolóhelyek számát mutatják, a pontos helyüket nem.
4 helyszínen összesen 7 információs táblát találhatunk Pécsen:
- a Nagy Lajos király útja – Centrum parkoló csatlakozásnál lévő két táblán a Centrum parkoló szabad férőhelyeit jelzik;
- a Rákóczi út – Váradi Antal utcánál a Váradi Antal utca, Eötvös József utca, Dischka Győző utca, Zrínyi Miklós utca és Jókai Mór utca parkolóhelyeit jelzik;
- a Hal tér – Rákóczi út kereszteződésnél a két kijelzőn a Tímár utca, Fürdő utca, Goldmark Károly utca, Toldi Miklós utca, Munkácsy Mihály utca, Perczel Miklós utca, Gábor utca, Bercsényi János utca, Lyceum utca helyeit mutatják;
- a Felsőmalom utca – 6-os út kereszteződésébe telepített két kijelzőn a Tímár utca, Fürdő utca, Goldmark Károly utca, Toldi Miklós utca, Munkácsy Mihály utca, Perczel Miklós utca, Gábor utca, Bercsényi Miklós utca, Lyceum utca, Felsőmalom utca és Király utca szabad parkolóhelyeinek számát láthatjuk.
Ahogy azt nemrég megírtuk, az okosparkolást egyre többen használják a városban. Tőlük ered azon igény is, hogy történjen meg az okosparkolási rendszer területi bővítése, ami a növekvő igények miatt valóban indokolt. A rendszert működtető és felügyelő Biokomnak a bővítésre konkrét, többlépcsős ütemezése van. A belvárostól módszeresen kifelé haladva olyan területeket érintenének, mint például a Móricz Zsigmond tér és környezete, vagy a Rét utca és a Garai utca környéke.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.