-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaOlcsóbban fűteni: tippek trükkök, praktikák

Olcsóbban fűteni: tippek trükkök, praktikák

A prognózisok szerint még legalább egy héten keresztül maradnak a napközbeni mínuszok és a mínusz tíz fok alatti éjszakák; ezek pedig a fűtésszámlákat is megdobják. Vannak ugyanakkor ingyenes, vagy olcsó praktikák, amelyekkel csökkenthetők a költségeink.

Mint azt lapunknak egy szigeteléstechnikával foglalkozó pécsi cég szakembere elmondta, a komoly, hosszan tartó hideg időszakokban nagyobb beruházás nélkül is vannak módszerek, amelyekkel takarékosabb lehet a fűtésünk. Megjegyezte: egy-egy háztartás energiafelhasználásának akár a hetven százalékát is kitehetik a fűtési költségek a rendkívüli hidegben.

Redőny, ablakok, bejárati ajtó

A tömbházakban élők – amennyiben eddig nem végezték el nyílászáróik cseréjét – könnyen, akár egy ötöddel kevesebb hőenergiával is ugyanazt a hőmérsékletet érhetik el, ha gondoskodnak a bejárati ajtó, s az ablakok szigeteléséről, valamint öreg ablak esetén legalább estére leengedve hagyják a rendőnyöket.

A szigeteléshez a bolti forgalomban könnyen beszerezhető, öntapadós szigetelőcsíkokat használhatunk, amelyek felragasztása után jó eséllyel megszűnik hideg beáramlása a lakásba. Ugyanezt az anyagot a bejárati ajtóhoz is használhatjuk, hogy a továbbiakban ne a lépcsőházat fűtsük. A néhány ezer forintos beruházás már az első télen megtérülhet.

Termosztatikus szelepet a radiátorra!

Nemcsak a tömbházakban, hanem minden otthonban érdemes termosztatikus szelepeket felszereltetni a radiátorokra. Ezekkel az adott helyiség hőmérséklete folyamatosan szabályozottá válik, akármilyen időjárás is legyen odakint. A technika segítségével nemcsak az állandó szeleptekergetést spóroljuk meg magunknak, hanem a fűtési költségünk is kisebb lesz.

Hőtükör: Ne a falat fűtsük!

Kevesebb befektetést és munkát igényel, ha a fűtőtest fal felőli oldalát szigeteljük le, s látjuk el egy hővisszaverő anyaggal. Az úgynevezett hőtükör szigetelő panelek visszatükrözik a radiátor háta mögé beszorult hőt a szobába. A radiátoronként egy-két ezer forintba kerülő paneleknek hosszú az élettartamuk, és mivel öntapadósak, ezért könnyen méretre vághatók és felrakhatóak a falra.

Szőnyegek: Dobjuk a padlóra!

Amennyiben lakásunk padlóján járólap-burkolat van, legalább a legkeményebb mínuszokban érdemes vastag, lehetőleg gyapjúszőnyeget, szőnyegeket leteríteni a problémás részekre. Ugyanígy lehet spórolni, ha parkettás szobáinkban védekezünk hasonlóképpen. Ezzel nemcsak hőérzetünket – legtöbbször a talpunk miatt fázunk – javítjuk, de a lakás hőfogyasztását is csökkentjük.

Szigetelni kell a csöveket is

Központi fűtéses családi házak esetében érdemes komoly szigetelőanyaggal ellátni azokat a csöveket, amelyek a nem fűtött helyiségekben vannak, így a melléképületben, kazánházban, pincében, padláson. A csövek beburkolásával néhány százalékkal kevesebb energiát fogyaszthatunk.

Ha évről évre egyre hidegebbnek érezzük gázkazánnal fűtött lakásunkat, érdemes szakemberrel kitisztíttatni a készüléket. Ennek a hőcserélő rendszere egy-két év alatt porral, korommal telik meg, ami jelentősen, akár 30 százalékkal is csökkentheti a berendezés hatásfokát.

Napot be, függönyt el!

A napsütéses napokon – főként, ha jobb hőszigetelő ablakaink vannak – érdemes elhúzni a függönyöket a lakás napos oldalán, s egyúttal a radiátorokat is visszaállíthatjuk. Az ablakon így beáramló hővel önmagában akár egyfokos hőmérséklet-emelkedést is elérhetünk.

S ha már függöny, mindenképpen kerüljük, hogy a függönyök a radiátorokra lógjanak, vagy azokat részben vagy egészben eltakarják. Ha ezt nem tesszük meg, jelentős hőveszteséget szenved a lakás, ugyanis a fűtőtest melege beszorul a függöny és az ablak közé.

Búcsúzzunk el a forró éjszakáktól!

A forró éjszakák mellőzésével drasztikusan csökkenthetjük a költségeket azzal, hogy éjszakára a hálószobában megelégszünk a 16-18 fokos hőmérséklettel. Alváshoz ez esetben ugyanakkor érdemes vastagabb takarót beszerezni. Ugyanígy a folyosón is 16 fokra állíthatjuk a hőmérsékletet, de az ajtókat tartsuk zárva a meleg és a hideg terek között. A lakás elhagyásakor lejjebb vehetjük a fűtést, de soha ne kapcsoljuk ki teljesen, ugyanis a falak újbóli átfűtése sok időt és energiát vesz igénybe.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő