Hazánkban a legtöbb településen kiváló az ivóvíz minősége, azonban az épületen, lakáson belül előfordulhat szennyeződés. A legfőbb problémát az ólomcsövek jelentik, de gondot okozhat például egy rézcsap vagy a vízóra is.
Ólomcsöveket többnyire az 1945 előtt épült házakban találni, a régi vezetékekből származó ólomszennyezés több százezer magyar családot érinthet, súlyos egészségkárosodást okozhat – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján.
Azt írják, az ivóvízbe oldódó ólom főleg a magzatokat és kisgyermekeket veszélyezteti, szellemi fejlődésüket károsítja, de hosszú évek alatt a felnőtteknél is kialakulhat például vérszegénység, vesekárosodás.
Mit tehetünk?
Az Egészségügyi Világszervezet Ólom Prevenciós Hetének keretében a népegészségügyi központ több bejegyzéssel jelentkezik majd a napokban témával kapcsolatban.
Megosztották, hogy elkészült Magyarország ólomtérképe, ahol bárki megnézheti, otthona érintett lehet-e a szennyezésben. A térkép becsléseken, az országos ólomkockázat-felmérés eredményein alapszik, amelyben közel 2800 ivóvízmintát vizsgáltak meg.
Az ólomkockázat épülettömb szinten van megadva, mivel egy adott épület, lakás kockázata eltérhet az épülettömbre becsült átlagos kockázattól: egy régi építésű, magas kockázatúnak ítélt tömbön belül is lehet új építésű épület (aminek a kockázata alacsony) és ennek a fordítottja is igaz lehet: egy új építésű tömbben is lehet néhány régen épült ház, amelyeknek a kockázata magas lehet.
A kockázatot az is csökkenti, ha egy régi épületben a régi ólom vízvezetékeket már kicserélték.
A kockázat pontosabb meghatározásához EZT a kalkulátort is használhatjuk, érdemes megnézni!
Az NKK honlapján továbbá hamarosan egy külön felületen is elérhető lesz egy olyan alkalmazás, amelyen néhány kattintás után személyre szabott tájékoztatást lehet kapni a teendőkről.