4 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapPécs AktuálÖnálló orvosi egyetem kellene?

Önálló orvosi egyetem kellene?

A Pécsi Tudományegyetem professzora, Kellermayer Miklós szerint mihamarabb önállóvá kellene tenni az orvosi kart. A professzor szerint nem lehet a gyógyítást üzleti szempontok alá rendelni. A kari dékán szerint sem szabad leválasztani a képzést a gyógyításról.

Súlyos anyagi helyzete miatt a napokban merült fel szakmai körökben, hogy az egyetemi irányítás alatt lévő klinikumok a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) égisze alá kerüljenek, hasonlatosan a kórházakhoz.

A tervezet eddig ugyan folyosókon, szakmapolitikai informális megbeszéléseken hangzott el, de  annak komolyságát jelzi, hogy a neves pécsi professzor, Kellermayer Miklós (képünkön) által vezetett, a magyar nyelvű egészségügyi dolgozókat tömörítő Magyar Egészségügyi Társaság (MET) tiltakozását is kiváltotta.

Önálló orvosegyetem kell!

 A professzor úgy véli, az egyetemek és a klinikumok szétválasztása egyet jelentene a hazai orvostudomány, betegellátás tragédiájával. Kellermayer szerint ugyanis, eltérően sok más egyetemi szaktól, az orvosok esetében az oktatást nem lehet elválasztani a gyakorlattól.

 – Önálló orvosi egyeteme volt Pécsnek, óriási tudósok kerültek ki innen, az ezredfordulón történt integráció azonban nem hozott előnyöket  – mondta a professzor. – Sajnálatos módon idehaza csupán a Semmelweis egyetem őrizte meg önállóságát, holott nyugaton minden orvosi egyetem önálló gazdálkodási rendszer. A klinikumok, gyógyító intézmények leválasztása hatalmas hiba lenne, hiszen azokkal egységesen működik jól az oktatás.

Úgy látja, egy ilyen lépéssel a gyógyítás csúcsán lévő intézményi, egyetemi struktúra bomolhat fel, ami miatt a betegellátás  ellehetetlenül.

Az általános orvostudományi kar dékánja, Miseta Attila maga is hallott a klinikák leválasztásának ötletéről, szerinte mindig gazdasági nehézségek idején jönnek elő az ilyen elképzelések.

Az orvosi, a fogorvosi és a gyógyszerész képzés is rendkívül népszerű a külföldiek körében is, e szakterületek bővítésére lenne szükség, mert ezeken a diplomák rendkívül elfogadottak, keresettek.

A dékán szerint nagyobb megrázkódtatást nem bír el a rendszer, csak óvatos átszervezésről lehet szó. Ezért Miseta Attila Kellermayer professzornál óvatosabban fogalmaz, de az ő meglátása is az, hogy az orvosi kar kezébe nagyobb döntési jogosítványt és párhuzamosan nagyobb felelősséget kellene adni.

A PTE vezetése egyelőre nem kívánt reagálni az orvosok felvetésére. Ugyanakkor a 90-es években még Pécsett is önálló volt az orvosi egyetem, s jelenleg a fővárosi Semmelweis Orvostudományi  Egyetem működik  saját költségvetési intézményként.

Pécsett jelenleg közel 1500  külföldi diák tanul a kar berkeiben, mellettük közel ugyanennyi a magyar hallgató. Az egyetem által nemrégiben készített felmérés szerint a külföldiek a PTE kasszájába hárommilliárd forint tandíjat fizetnek be, miközben nagyjából négymilliárd forintot költenek el a városban megélhetésre, albérletre, szórakozásra.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő