Rendkívüli közgyűlést helyettesítő online konzultáció keretében ülésezett pénteken a pécsi képviselő-testület. A főbb témák a következők voltak:
Fejlesztési stratégia
Az Európai Fejlesztési Bank ez év végéig élő hitelkeretének esetleges felhasználása kapcsán Csizmadia Péter, a Fidesz frakcióvezetője megkérdezte, hogy áll a 2021-27-es uniós finanszírozási ciklushoz kapcsolódó városfejlesztési stratégia elkészítése. Ruzsa Csaba alpolgármester válaszában arról beszélt, hogy a stratégiai projekteket egyeztetik a dél-dunántúli régió fejlesztéséért felelős kormánybiztossal. Hozzátette, várják, hogy elkészüljön a régióra mint gazdasági zónára vonatkozó kormányzati tervezet. Elmondta 1-2 héten belül kész lesz a stratégia, de tisztázni kell, mekkora forrás juthat Pécsnek, hiszen rangsorolni kell a projekteket, nem mindegy, hogy 10, 15, vagy 20 milliárdos lesz a keret. Péterffy Attila ehhez hozzátette, a közbeszerzés révén kiválasztott tanácsadó a koncepcióterv frissítését elvégezte. „Jól állunk” – mondta a polgármester.
Városi Tőkealap
A közgyűlés rábólintott a Pécsi Városi Tőkealap létrehozására.
Dr. Schmuck Roland, az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke az online konzultáción elmondta, a 3 milliárd forintos forrást az MFB Invest Zrt. biztosítja. Olyan pécsi, baranyai cégek pályázhatnak az alaphoz, amelyek már itt működnek. Alapvetően 50 millió forint alatti támogatásokban gondolkodnak, de lehetséges e fölé is menni, 50 millió alatt viszont egyszerűsített a bírálati folyamat. Az MSZP-s képviselő hangsúlyozta, a támogatás tulajdonképpen olcsó hitel. Mint mondta, lehetőség van arra is, hogy az MFB tulajdonrészt szerezzen a támogatott cégekben, ami a startup-világban elfogadott megoldás.
Csizmadia Péter frakcióvezető szerint mindez abba a kormányzati programba illeszkedik, melynek célja, hogy a vállalkozásokhoz olyan támogatások jussanak, amelyekből fejlesztések valósulhatnak meg. Egy ekkora támogatás szerinte arra mindenképpen elég, hogy egy-egy helyi vállalkozás meg tudja erősíteni középvállalkozói státuszát. A képviselő úgy véli, egészségesebb, ha egy város gazdasága a helyi középvállalkozásokra épít, mintha a nagy cégekre, amelyek adott esetben akár el is költözhetnek, amire Pécsett is volt példa.
Egy háromtagú Befektetési Bizottság működik majd a közgyűlés mellett, egy, az alap befektetési döntéseit előkészítő, azt megtárgyaló és ajánlásokat megfogalmazó konzultatív testület. A városvezetés a grémiumba az MFB Invest Zrt. delegálta tag mellé Ruzsa Csaba gazdaságért felelős alpolgármestert, és dr. Csizmadia Péter képviselőt, a Fidesz pécsi közgyűlési frakcióvezetőjét javasolta. A tőkealapról szóló döntés részeként a tervek szerint az önkormányzat a közreműködői feladattal a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt.-t bízza meg.
Új lakópark Kertvárosban
A tervezett 370 lakásos kertvárosi lakópark kapcsán Ruzsa Csaba alpolgármester arról beszélt, hogy a beruházó autómegosztó szolgáltatást, és kerékpárkölcsönzőt is tervez működtetni a területen. Az alpolgármester hangsúlyozta, az építtető kiemelten figyel majd a város zöldkoncepciójához való igazodásra a zöldterületek létrehozásánál, és helyi cégeket foglalkoztat majd. Fürj Csaba kertvárosi önkormányzati képviselő üdvözölte a beruházást, mint mondta a tervek megismerése után határozottan állítja: az Kertváros javát szolgálja. Topán László bizottsági elnök elmondta, a Megyeri úti fejlesztés kapcsán kérdések fogalmazódtak meg a testület ülésén, és nem minden tekintetben kaptak megnyugtató válaszokat. Szép, modern lakópark lesz, tette hozzá, de ha megvalósul, muszáj végiggondolni, milyen lesz ott az élet 10-20-30 év múlva. Akár 1000 új lakó is megjelenhet ebben a városrészben, ami nagy hatással lesz a környék közlekedésére. Mint mondta, a bizottság a parkolókapacitást nem tartotta elegendőnek, és az sem volt számukra világos, hogy a lakópark hogyan fog csatlakozni a környező úthálózathoz. Kijelentette, ha ezekre a kérdésekre megnyugtató válaszok érkeznek, akkor a bizottság tudja majd támogatni az előterjesztést. Ruzsa Csaba alpolgármester válaszában elmondta, már az építkezés forgalmát sem fogják „ráengedni” a környék forgalmas útjaira, a Biokom közlekedési szakemberei pedig nem csak az érintett környék, hanem egész Kertváros kapcsán végig fogják nézni a beruházás okozta lehetséges közlekedéstechnikai kihívásokat.
Seiren
A közgyűlés döntött a Seiren gyárépítéséhez kötődő önkormányzati lépésekről is, ezekről ebben a cikkünkben írtunk.