7 C
Pécs
péntek, január 24, 2025
KezdőlapPécs AktuálBekötik a fodrászt, a taxist is a NAV-hoz

Bekötik a fodrászt, a taxist is a NAV-hoz

Ezentúl nemcsak boltokban, üzletekben találkozhatunk online pénztárgéppel, hanem a fodrásznál, kozmetikusnál vagy éppen  a taxiban ülve is összefuthatunk egy-egy ilyen készülékkel. Az érintettek százezres pluszkiadásról beszélnek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium új rendeletének értelmében ötvenezer új pénztárgépre lehet szükség a taxisok és szépségipari dolgozók júniustól hatályos bekötéséhez.  Ez viszont azt jelenti, hogy az ezen a területen dolgozóknak is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha nem akarnak komolyabb bírságot kockáztatni. Az intézkedés célja ugyan a szürkegazdaság kifehérítése, ám a kiadásnak aligha örülnek az érintettek.

Körösztös Vince, az online pénztárgépeket forgalmazó pécsi Körex – Körösztös Kft. ügyvezetője kérdésünkre elmondta, hogy egy pénztárgép beszerzési költsége bruttó százharmincezer forint, ezen felül éves szinten negyvenötezer forintos üzembe-helyezési, mobilkommunikációs és műszaki felülvizsgálati díj fizetendő.

Egyelőre még nyitott kérdés, hogy a szolgáltatók ki tudják-e gazdálkodni ezt a jelentős beruházást.

Életbevágóan fontos kérdés továbbá, hogy a jellemzően több embert foglalkoztató szalonokban elég lesz-e üzlethelyiségenként egy pénztárgépet üzembe helyezni, vagy minden – adott esetben részmunkaidőben dolgozó, széket bérlő kisadózó – vállalkozónak meg kell-e vásárolnia a gépeket. Nagyon nem mindegy ugyanis a költségek miatt. Úgy néz ki, van remény erre, hiszen Körösztös tudomása szerint a rendelet életbe lépésének feltétele, hogy a gyártók olyan új szerkezettel lássák el a pénztárgépeket, amelyekkel egyszerre akár nyolc-tíz felhasználó is használhatja azokat.

Az is talány egyelőre, hogy például a taxisoknál miként oldják meg azt, hogy üzembiztosan, azaz mindig és mindenhol működjön az online pénztárgép, akár a kevésbé frekventált helyeken is.

Körző Krisztina mesterfodrász, a pécsi Frizura Galéria vezetőjének szalonjában dolgozó kilenc szakember legtöbbje részmunkaidőben dolgozik. A mesterfodrász szerint ez a leggyakoribb foglalkoztatási forma ezen a területen. Véleménye szerint egyedül a több felhasználós online pénztárgép bevezetésének van piaci realitása.

A Világgazdaság forrásai szerint annak a kérdése, hogy többen is hozzáférjenek egy-egy online kasszához, egyelőre nem tisztázott, így félő, hogy az új rendelet ahelyett, hogy a gazdaság fehérítését szolgálná, inkább a szürke, vagy feketezónába kényszeríti a kisvállalkozásokat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő