Öntözőrendszer karbantartása – Tényleg olyan bonyolult?

Hirdetés

Az öntözőrendszer kiépítése még csak félsiker. Nem elég mindent jól megtervezni és telepíteni, de a karbantartásra is időt kell szánni. Nos, tulajdonképpen az automata öntözőrendszerek esetében ez sem túl bonyolult, pedig mindenki ezt gondolja.

De mit kell tennünk, hogy tökéletesen működjön a rendszer? Milyen teendőink vannak? A következő pár sorban most ezeket a kérdéseket szeretnénk megválaszolni neked. Tarts velem egy rövid cikk erejéig, hogy megtudd, hogyan lehetsz profi a témában! 

A karbantartás szerepe az öntözésben

Tévhit, hogy az automata öntözőrendszert elég csak megvásárolni és telepíteni, aztán minden megy majd magától. Miért? Mert ez csak részben igaz. Néha kell időt szakítani a karbantartási munkálatokra. A jó hír azonban az, hogy egy stabilan működő rendszer esetén, minimális ráfordítással megoldható minden ehhez hasonló feladat.

Az öntözőrendszer évi háromszor igényel törődést; a tavaszi indításkor, az évközbeni kontroll idején és téliesítés során. Mindegyik esetben ajánlott egy komplex átvizsgálást beiktatni.

Mit csinálunk tavasszal? 

Amikor beköszönt a tavasz, minden újjáéled, így természetesen az automata öntözőrendszer is. Ilyenkor az egyik legfontosabb lépés a szűrők tisztítása, aztán ellenőrizni kell azt is, hogy az ürítőcsap zárt állapotban van-e vagy sem. Ezt követően megnyitható a főcsap, de csak lassan, nehogy kárt tegyünk a rendszerben. 

Nem árt megnézni a szelepeket sem, valamint újra kell paraméterezni a vezérlőt. Ha minden rendben van, akkor jöhet a zónánkénti ellenőrzés, ekkor már az is kiderül, hogy a szórófejek megfelelő szögben állnak-e és hogy milyen a vízeloszlás. 

Amennyiben mégis azt látod, hogy szükség van valamilyen kiegészítőre, alkatrészre, akkor az AutomataÖntözőrendszer.com öntözéstechnikai termékei között te is megtalálod, amit keresel!

Teendők az öntözési szezon alatt

Az öntözési szezonban a vezérlőt az aktuális hőmérsékleti viszonyokhoz érdemes igazítani. Néha nem árt megfigyelni a rendszer működését, ami egyébként önmagában nem is rossz látvány, ha egy napozóágyból nézzük azt.

A fagyok előtt, október végén egy néhány órás munkálat vár rád, ilyenkor ugyanis nem szabad megfeledkezni a víztelenítésről. Miután elzártuk a főcsapot, csatlakoztassuk az ürítőcsapra a kompresszort és zónánként, a szórófejeken át kell a kertbe fújni a vizet. Ez rendkívül fontos, hiszen ha nem alaposan végezzük el a tevékenységet, akkor a fagyos víz szétfeszítheti a rendszert. 

Ha nem vagy lusta végigmenni a felsorolt szempontokon és figyelsz az időzítésre, részfeladatokra, akkor biztosan minden jól fog működni.

(x)

Hirdetés