Sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-szövetséges Összefogás Pécsért Egyesület kedden délelőtt. A politikai szervezet vezetője, Kővári János azt mondta, a választási eredmények alapján kell elosztani a közgyűlésbe jutott politikai erők között a bizottsági helyeket és a tanácsnoki pozíciókat. Az ÖPE a városfejlesztési és városüzemeltetési bizottság elnöki pozíciójára, és a kulturális tanácsnoki pozícióra tart igényt.
A sajtótájékoztatón a közgyűlésbe be nem jutott Kővárin kívül az ÖPE három önkormányzati képviselője, Marsalkó Péter (belváros), Végh Péter (Mecsekoldal keleti része), és Berényi Zoltán (Somogy-Vasas-Hird-Szabolcsfalu) vett részt.
Kővári János elöljáróban leszögezte, ők a pécsiek érdekét képviselik, nem a pártokét, míg szövetségeseik (azaz a Fidesz) és a Péterffy-féle politikai tömb inkább egymással voltak elfoglalva az elmúlt időszakban.
Elmondta, paritásos alapon, a választói akaratnak megfelelően kellene elosztani a bizottsági és egyéb pozíciókat. Közel fele-fele arányban támogatták a választók a két nagy politikai tömböt, de 15-20 százalék a kisebb erőknek is jutott, ebből kellene kiindulni az ÖPE-vezér szerint. Kővári leszögezte, hétből egy bizottságot (városfejlesztési és városüzemeltetési) készek vezetni. Tízéves városfejlesztési programjuk, amelynek alapvetése változatlan: az életminőséget javítani úgy, hogy közben a természeti környezetet sem tesszük tönkre. Aki ebben partner, azzal együtt fognak működni a közgyűlési munkában – tette hozzá.
Berényi Zoltán képviselő többek között arról beszélt, hogy komplett településfejlesztési koncepciót dolgoznak ki, Vasas, Somogy, és Hird mellett a nemrég a választókerülethez csatolt Szabolcsfalura, és István-aknára is. Szerinte az uniós, TOP Pluszos források így tudnának legjobban hasznosulni. Elismerően szólt a közösségi költségvetésről, a Péterffy-féle városvezetés Dönts Velünk programjáról, hasonlót indítanának a városrészben, de “szakmaibb alapon”. Mint mondta, szükség van nyomtatott sajtóra a településrészeken, ezekkel kapcsolatban kezdeményező szerepe lehet a rövidesen megalakuló településrészi testületeknek.
Kővári János megemlítette, számukra a szellemi életminőség fejlesztése is fontos, ebben komoly szerepet szánnak Marsalkó Péternek.
Marsalkó Péter saját magával kapcsolatban úgy fogalmazott: új arc, új lehetőség. Szerinte a belváros romokban van, és ez még akkor is igaz, ha a turisztikai statisztika jó számokat mutat, és tetszik a város a turistáknak. Az itt élőket szerinte nyomasztják “a romokban lévő épületek”. Úgy véli, a szentháromság szobor romokban van, hiszen használják az emberek, a gördeszkások, és a fesztiválozók. Megengedhetetlen, hogy ilyen állapotban maradjon, rendbe kell hozni, az egyházzal együttműködve.
Másik példaként a Bóbita bábszínház volt épületét hozta fel, ami évtizedek óta elhanyagolt állapotban van. Mint mondta, a Top Pluszos (uniós) keretből kellene rendbe tenni, ahogy a Janus Pannonius Gimnázium, valamint a Belvárosi Általános Iskola épületét is. Szerinte utóbbiban lassan “a gyerekekre omlik az iskola”. A belváros ékkő, a Király utca burkolatának lecserélése ezért fontos lenne, ahogy egy új terasz-stratégia kialakítása is. Az itteni önkormányzati lakások eladását megfontolandónak tartja, de új lakások építését is. Faültetési programot indítana, és kinyitná a zárt belvárosi udvarokat a nagyközönség előtt.
Kővári János ezt követően egyértelműen utalt rá, hogy Marsalkó Pétert javasolja az ÖPE kulturális tanácsnoknak.
Végh Péter arról beszélt, hogy sokszínű körzetében Pécsbányára koncentrál leginkább, mivel ott a legtöbb a probléma. Mottója: nem ígérek semmit, de megteszek mindent. Mint mondta, a Hársfa utca aszfaltozását megkezdték, a főbb utakat rendbe kell tenni, aztán ha van rá keret, akkor a mellékutcákat is, de a járdák felújítása, és a csapadékelvezetés megoldása is elengedhetetlen. A képviselő szerint a régi bányász házak vannak a legrosszabb állapotban, ezek nagy része önkormányzati tulajdonú. A máltaiak szervezésében az egyik ilyen utcát rendbe tették, ezt folytatni kell, ahogy az ott lakók szemléletének formálását is. Szerinte ég és föld a különbség a tíz évvel ezelőtti Pécsbányához képest, fejlődött a városrész.