Fény az alagút végén – így lehetne jellemezni jelenleg a pécsi költségvetési helyzetet az Összefogás Pécsért Egyesület elnöke, Kővári János szerint. A politikus ugyanis amondó, vannak már pozitív, biztató jelek.
A pécsi közgyűlés csütörtökön tárgyalja – többek között – a pécsi sofőrök béremelését biztosító jegy- és bérletáremeléseket, a parkolási rendszer megváltoztatásáról, valamint az iparcsarnokok építéséről szóló előterjesztést. Kővári János, az ÖPE elnöke a közgyűlés előtti sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy összességében elmondható: a város még nem jött ki az alagútból, de már látszik a fény a végén.
A parkolási rendszerről szólva elmondta, nem a díjemelést támogatják, hanem annak a helyzetnek a kezelését, hogy a belvárosban már nemcsak parkolóhelyet nem lehet találni, hanem már közlekedni sem.
– Miután a tervezet szerint az adott területen élők díjai nem változnak, ezért nekik lehet segítség az, hogyha másoknak többet kell fizetni a belvárosi övezetben. Így könnyebben találnak helyet a saját házuk előtt. Ebből a szempontból ez elfogadható, a buszjegyek árának növelését viszont nem tudjuk támogatni – mondta.
Kővári János szerint azért nem elfogadható – főként a jegyárak 100 forinttal való megemelése –, mert az autós közlekedéssel szemben a tömegközlekedést kellene vonzóbbá tenni. Ezzel együtt maximum egy 10 százalékos emelést a sofőrök bérének megemelése és a buszvezetők megtartása miatt el tudna képzelni.
Kiemelte azt is, hogy reménykeltő, hogy olyan fejlesztésekről tárgyal a pécsi önkormányzat, amelyekkel a kis- és középvállalkozásoknak segítenek.
– Az iparcsarnok-építéssel a helyi kkv-kat hozzuk helyzetbe, nem pedig a multikat, helyes az is, hogy a régi vásárcsarnok helyén olyan kereskedelmi egységet hozna létre a város, ahol kézműveseknek, kisvállalkozásoknak lenne árusítóhelyük, miközben az új vásárcsarnokkal a mezőgazdasági termelőknek kedvezne Pécs – emelte ki.
Az elnök hozzátette, azt is helyesnek tartják, hogy a Fidesz-frakciónak köszönhetően mégsem került a közgyűlés elé az a terv, ami több városi cég összevonásáról szólt, mivel ez nagyon kockázatos lett volna, esetleg hitelfelvételt is jelenthetett volna.
Lekerült a napirendről az élményfürdővel kapcsolatos előterjesztés is, mondván, a jelenlegi mellett meg kell vizsgálni olyan helyszíneket is, amelyek alkalmasabbak lehetnek a Füzes dűlőnél.
– A mostani elképzelés szerint ugyanis nem önkormányzati tulajdonban lévő telkeket is meg kellene vásárolni az építkezéshez, ráadásul az adott területen nincsen termálvíz, és szennyvízátemelő helyezkedik el ott. Pécs-Újhegyen most zajlik egy kutatás a termálvíz után, annak eredményét érdemes megvárni, s talán egy olyan helyszínt keresni, ahol nem kell a városnak mélyen a zsebébe nyúlnia az ingatlanok megvásárlásához. Úgy vélem, hogy talán a legalkalmasabb Tüskésrét lenne, vagy pedig a Balokány – a vasúton túli résszel együtt – is megfelelőbb lehetne a célra.